Keçiboynuzu meyvesinin ekstraksiyon koşulları ve durutulması üzerine bir araştırma
Research on extraction and clarifying conditions of carob bean
- Tez No: 34999
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT ARTIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KEÇİBOYNUZU MEYVESİNİN EKSTRAKSİYON KOŞULLARI VE DURULTULMASI ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Mustafa KARKACIER Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Gxda Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Nevzat ARTIK 1994, Sayfa: 52 Jüri: Prof. Dr. Nevzat ARTIK Prof. Dr. Ömer L. GÜRSES Prof. Dr. Hasan FENERCİO?LU Bu çalışmada ülkemizde doğal olarak yetişme alanı bulan keçiboynuzu meyvesinin gıda sanayinde ve özellikle içecek üretiminde değerlendirilme olanakları araştırılmıştır. Araştırmada bu meyvenin fiziksel özellikleri, kimyasal bileşimi, su ile ekstraksiyonunda farklı sıcaklık ve su miktarlarının ekstraksiyon verimine etkisi, ekstraksiyonda toplam kütle transfer katsayısı ve elde edilen ekstraktm durultulmasmda kullanılan yardımcı maddelerin berraklaştırma üzerine etkisi belirlenmiştir. Araştırma sonucunda farklı sıcaklık ve su oranlarının, ekstraksiyon verimleri üzerine etkili olduğu, durultulması açısından önemli olmadığı fakat berraklık düzeyini değiştirdiği saptanmıştır. Ayrıca bu araştırmada keçiboynuzu meyvesinin şeker bileşimi enzimatik yöntemle belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Keçiboynuzu, ekstraksiyon, durultma, kütle transferi, fiziksel analizler, kimyasal analizler, şeker.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT MASTER THESIS RESEARCH ON EXTRACTION and CLARIFYING CONDITIONS OF CAROB BEAN Mustafa KARKACIER Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Food Engineering Supervisor: Prof. Dr. Nevzat ARTIK 1994, Page: 52 Jurry: Prof. Dr. Nevzat ARTIK Prof. Dr. Ömer L. GÜRSES Prof. Dr. Hasan FENERCİO?LU In this research, posibilities of using carob bean which grows in natural conditions in our country, in the food industry especially in beverage production were investigated. In this research, physical properties and chemical composition of the fruit, the effect of different temperature and water ratios on extraction efficiency during the extraction proses by water, total mass transfer coefficient in extraction and the effect of filter-aid materials on the clarification of the extract of carob bean were exemined. The results of the study showed that extraction efficiencies were influenced by different temperature and water ratios. However there was no significant differece in terms of clarification between different temperatures and water ratios applied, though such applications changed the degree of clearness. At the same time in this research sugar composition of carob bean fruit were determined by using enzymatic methods. KEYWORDS: Carob bean, extraction, clarifying, mass transfer coefficent, physical analyses, chemical analyses sugar.