Katı destekli N2O4 tipindeki schiff baz ligandları ve metal komplekslerinin sentezi karakterizasyonu, alkan oksidasyonu ve epoksidasyon tepkimelerinin incelenmesi
Sythesis and characterization of schiff base ligands and their metal complexes in N2O4 type with solid supported, and investigation of their alkane oxidation and epoxidation reactions
  1. Tez No: 338786
  2. Yazar: ELİF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TÜMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada üç tane Schiff baz ligandı H2E1-H2E3 ve bu ligandların katı destekli Schiff baz ligandları elde edildi. Katı destekli ligandların Cu(II), Co(II) ve Ni(II) geçiş metal kompleksleri sentezlenerek analitik ve spektroskopik olarak yapıları aydınlatılmıştır. Katı destekli bileşiklerin yüzey morfolijeleri taramalı elektron mikroskobuyla incelenmiştir. Katı destekli polimerik yapıdaki geçiş metal komplekslerinin alkan oksidasyonu ve alken epoksidasyonu incelenmiştir. Siklohekzan oksidasyonunda en yüksek dönüşüm Cu(II) komplekslerinde gözlenmiştir. Polimerik komplekslerin magnetik özellikleri incelendiğinde elde edilen değerlerin çok düşük olduğu bulunmuştur. Schiff baz ligandlarının fotolüminesans ve elektrokimyasal özellikleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, three Schiff base ligands H2E1-H2E3 and their solid supported derivatives were obtained. The Cu(II), Co(II) and Ni(II) transition metal complexes of the solid supported ligands were synthesized and characterized by the analytical and spectroscopic methods. Surface morphologies of the solid supported compounds were investigated by the scanning electron microscopy. Alkane oxidation and alkene epoxidation of the transition metal complexes in the polymeric structure with solid supported were investigated. In the cyclohexane oxidation, the highest turnover were observed in the Cu(II) complexes. When the magnetic properties of the polymeric complexes were investigated, the obtained data were found as the lower. Photoluminescence and electrochemical properties of the Schiff base ligands were also investigated