A parallel mesh generator based on sequential NETGEN
Sıralı NETGEN bazlı paralel grid üretimi
- Tez No: 338810
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Paralel tetrahedral grid üreticisi mevcut sıralı NETGEN grid üreticisi kullanılarak geliştirilmiştir. Geliştirdiğimiz grid oluşturma algoritmaları bir ana düğüm üzerinde geometriyi veya hacimsel gridi alt geometrilere ve alt-gridlere ayrıştırıyor ve sonrasında birden çok işlemci üzerinde paralel olarak her alt-geometri veya alt-grid üzerinde daha ayrıntılı hacimsel grid üretimi gerçekleştiriyor. Temel olarak üç yöntem uygulanmaktadır. Birinci yöntemde geometri parçalanır ve yüzeysel alt-gridler üretilir. Daha sonra bu alt-gridlerden ayrıntılı hacimsel grid paralel olarak üretilir. Grid inceltme bazlı yöntemlerimizde (Metod 2. ve 3. yöntemlerinde) ayrıca CAD geometri bilgileri kullanır.“sahip günceller”kuralı kullanan grid göç algoritması da uygulanmıştır. Sonuçlar, inceltme tabanlı yöntemler kullanarak, bir dakika altında bir milyardan fazla elemandan oluşan bir gridin elde edilebileceğini göstermektedir. Geliştirilen yazılım ücretsiz açık kaynaklı kod olarak http://code.google.com/p/parallel-netgen/ adresinden temin edilebilir.
Özet (Çeviri)
A parallel tetrahedral mesh generator is developed using the existing sequential NETGEN mesh generator. Mesh generation algorithms developed decompose the geometry or volume mesh into multiple sub-geometries or sub-meshes sequentially on a master node and then create fine volume meshes from those sub-geometries and submeshes in parallel on multiple processors. Three methods are implemented. The first decomposes the geometry and produces conforming surface sub-meshes from which volume meshes can be generated in parallel. The second and third methods which are refinement based also make use of the CAD geometry information. A scalable mesh migration algorithm that utilizes“owner updates”rule is implemented. Results show that using refinement based methods; a mesh with over a billion volume elements can be generated in under a minute. Our developed software is also distributed freely as open source code at the address http://code.google.com/p/parallel-netgen/.