A Meshless finite point method (FPM) for analysis of convective transport
Konvektif taşınım analizi için ağsız sonlu nokta yöntemi
  1. Tez No: 82981
  2. Yazar: ÜMİT ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALUK ÖRS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET Bu çalışmada, muhtelif konveksiyon-difuzyon tipindeki denklemler sayısal olarak yeni ağsız yöntemlerden birisi olan sonlu nokta yöntemi ile çözülmüştür. Yöntem, ağırlıklı en düşük karelerin yaklaşımı işlemiyle birlikte yakınsama integrallerinin nokta yaklaştırması değerlendirilerek kullanılmasına dayanmaktadır. Sonlu nokta yöntemi sadece noktalar bulutunu kullanmaktadır ve değişmeyen sayısal yöntemlerin kullandığı gibi bir ağa ihtiyaç duymamaktadır. Sonlu nokta yöntemi sonuçlarının doğruluklarında rolü olan nokta dağılımı, ağırlık fonksiyon tipi ve bir buluttaki farklı sayıdaki nokta gibi farklı parametreler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
tv ABSTRACT In this study, several convection-diffusion type equations are solved numerically by one of the new meshless methods, namely finite point method (FPM). The method is based on the use of a weighted least-squares interpolation procedure together with point collocation for evaluating the approximation integrals. The FPM uses only clouds of points and does not require a mesh as in conventional numerical methods. The role of different parameters on the accuracy of the FPM results such as the point distribution, the weighting function type and different number of nodes in a cloud is examined.