Finite element modeling of reinforced concrete structural walls
Betonarme perde duvarların sonlu elemenlar ile modellemesi
- Tez No: 338856
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. KUTAY ORAKÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, betonarme perde duvarların düzlem içi tersinir tekrarlanır yükler altında doğrusal olmayan davranışını elde etmeyi hedefleyen iki boyutlu bir sonlu eleman modeli sunmaktır. Bu çalışmada sunulan model, tersinir tekrarlanır yük koşullarına uyumlu olan ve iki boyutlu sonlu eleman modellemesi için uygun bir seçenek olan sabit çatlak açısı modelleme yaklaşımını içermektedir. Bu çalışmadaki asıl amaç narin perdelerin beklenmeyen kesme akması ve doğrusal olmayan kayma deformasyonu için deneysel gözlemlerle uyumlu sonuçlara ulaşmaktır. Analitik modelin, tekrarlanır yanal yükler altında doğrusal olmayan kesme davranışı, yanal rijitlik, dayanım ve süneklik gibi önemli davranışsal özellikleri makul hassasiyetle temsil edebildiği görülmüştür. Analitik modelin doğrusal olmayan yük-deplasman davranış tahminlerinde rijitlik kaybı, plastik (kalıcı) deplasman, ve daralma gibi davranış unsurları da gözlemlenebilmiştir. Sunulan sonlu eleman modelinin formülasyonu Matlab ortamında kodlanmış, deplasman kontrollü bir doğrusal olmayan çözüm stratejisi kullanılarak analizler yürütülmüştür. Narin perdeler için analitik model sonuçları deneysel sonuçlarla karşılaştırılmış, davranış tahminlerinde makul doğruluk payı içeren sonuçlara ulaşılmıştır. Analitik model sonuçlarının önemli modelleme parametrelerine duyarlılığını ölçmek için ayrıca parametrik analizler yapılmış, model sonuçlarının kullanılan eleman sayısı, eksenel yük seviyesi, gövde donatı oranı ve perde narinlik oranı gibi önemli davranış parametreleri ile değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to propose a two dimensional finite element model to obtain the inelastic response of reinforced concrete (RC) structural walls under generalized reversed-cyclic, in-plane loading conditions. The proposed model in this study incorporates a fixed crack angle modeling approach, which is suitable for reversed cyclic loading conditions and a feasible candidate for two dimensional finite element modeling methodology. The main purpose of this study is to capture a reasonable prediction of unexpected shear yielding and nonlinear shear deformations in slender walls. The analytical model was shown to capture, with reasonable accuracy, overall behavioral attributes of RC structural walls, including cyclic lateral load versus shear distortion, lateral stiffness, strength and ductility. Nonlinear force-deformation response of the analytical model also represents cyclic response properties; including stiffness degradation, plastic (residual) displacements, and pinching behavior. The proposed finite element model was implemented into Matlab and analyses were performed using a drift-controlled nonlinear analysis solution strategy. Comparison of the analytical and experimental model results was conducted and reasonably well results were obtained for slender walls. For checking the sensitivity of the analytical model results to modeling parameters, parametric sensitivity studies were conducted. Modeling parameters related to the number of model elements, axial force level, web reinforcement ratio and wall slenderness ratio were changed to demonstrate the sensitivity of the proposed model to important response parameters.