Structural health monitoring of a tall building
Yüksek bir binanın yapısal sağlık izlemesi
  1. Tez No: 338857
  2. Yazar: ERDİNÇ KIRKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR SOYÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
İstanbul gibi mega şehirlerde yüksek binalar inşaat alanlarındaki yetersizliğin kaçınılmaz sonucudur. Ancak yine İstanbul gibi büyük deprem riski taşıyan kentlerde, olası bir depreme karşı öncesiyle ve sonrasıyla tüm önlemleri alınması gerekmektedir. Yapı sağlığı izleme teknikleri var olan binaların güvenlilik seviyelerini ve olası bir deprem sırasındaki performanslarını tespit edebilmek amacıyla kullanılmaktadır. Bu gibi ihtiyaçlara karşılık bulabilmek amacıyla, İstanbul sınırları içinde bulunan, 26 katlı, çekirdek perde duvar sistemi ile inşaa edilmiş bir yüksek bina 16 ivmeölçer ile izlenmektedir. Bu yapının doğal salınım frekansları ve mod şekilleri sistem tanılama yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar mimari çizimlere gore hazırlanan sonlu elemanlar modelinden elde edilen sonuçlar ile karşılaştırılmıştır. Bunu takiben bir sonlu elemanlar model güncellemesi uygulanmıştır. Olası deprem kayıtları altında zaman tanım analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları olasılık yoğunluğu fonksiyonları temel alınarak karşılaştırımıştır. Bu çalışmayla gösterilmiştir ki, tanılanmış mod değerleri temel alınarak uygulanan sonlu elemanlar model güncellemesi, bina üzerine gelecek olan deprem yükü talebinin belirlenmesinde belirgin bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In mega cities such as Istanbul, tall buildings are inevitable outcomes of limited construction areas; however in earthquake prone mega cities again such as Istanbul, adequate precautionary measures for tall buildings must be taken before and after an expected earthquake. Structural health monitoring techniques have been used to understand existing conditions of structures, as well as their post-earthquake conditions. In order to investigate possible solutions to such necessities, a twenty-six story, core-wall tall building in Istanbul is instrumented with sixteen accelerometers. Natural frequencies and modal shapes of the building are obtained by frequency domain decomposition method. These results are compared with the modal values obtained from the finite element model of the building created according to design drawings. A finite element model updating process is applied. Time history analyses under probable earthquake input motions are performed. Analyses results are compared based on probability density functions. In this study it is shown that model updating based on identified modal values are significant in the determination of seismic demands on tall buildings.