Investigation of infection mechanisms through pathogen-human protein-protein interactions by bioinformatics approaches
Patojen-insan protein-protein etkileşimlerinin biyoinformatik analizi ile enfeksiyon mekanizmalarının incelenmesi
- Tez No: 338869
- Danışmanlar: PROF. DR. KUTLU Ö.ÜLGEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Kimya Mühendisliği, Bioengineering, Biotechnology, Chemical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Enfeksiyöz hastalıklar eski çağlardan günümüz modern dünyasına değin insan ölümlerinin başlıca nedenleri arasında gelmektedir. Enfeksiyon yapıcı mikroorganizmalar, patojenler, insan vücuduna girdiklerinde insan proteinleri ile etkileşerek, insanın hücresel mekanizmalarını kendi yararlarına kullanarak enfeksiyona neden olurlar. Bu patojen-konak moleküler etkileşimlerinin anlaşılması, enfeksiyon mekanizmaları hakkındaki bilgimizi arttıracak ve yeni tedavi çözümlerinin bulunmasını sağlayacaktır. Genom, proteom ve sonrasında interaktom verilerindeki gelişmeleri takiben, büyük ölçekli patojen-insan arası protein etkileşimleri son yıllarda üretilebilmektedir. Bu tez kapsamında, patojen-konak etkileşimleri (PKE) hakkında detaylı bilgi sunan patojen-konak etkileşim arama aracı, PHISTO yeni bir Web-erişilebilir platform olarak geliştirilmiştir. PHISTO, insan ile arasında deneysel olarak bulunmuş protein etkileşim verisi olan bütün patojen tipleri için en güncel PKE verisine ulaşmayı sağlamaktadır. Bu platform kullanıcılara ayrıca PKE ağyapılarının görselleştirilmesi, patojenler tarafından hedef alınan insan proteinlerinin grafik teorisi ile analizi ve BLAST arama konularında hesaplamalı analiz araçları sunmaktadır. PHISTO, böylelikle enfeksiyöz hastalıklar için potansiyel ilaç hedefleri belirleyebilecek PKE çalışmalarını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. PHISTO?daki PKE verileri kullanılarak, öncelikle bakteri ve virüs sonrasında da DNA virüs ve RNA virüs enfeksiyon mekanizmalarının aydınlatılması amacıyla, karşılaştırılmalı interaktom analizleri, bu çalışmayla literatürde ilk defa bu kadar kapsamlı olarak gerçekleştirilmiştir. PKE ağyapılarının biyoinformatik analizleri sonucu patojen tipleri tarafından ortak ve özel olarak kullanılan enfeksiyon stratejileri hakkında önemli bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since ancient times, even in today's modern world, infectious diseases cause lots of people to die. The interactions between the proteins of infectious microorganisms, pathogens and their human hosts allow the microorganisms to manipulate human cellular mechanisms to their own advantage, resulting in infection in the host organism. Improved understanding of pathogen-host molecular interactions will increase our knowledge of the mechanisms involved in infection, and allow novel therapeutic solutions to be devised. In the post-genomic era, following the advances in genomics, proteomics, and then interactomics, interspecies protein interaction data of pathogen-human systems can be produced in large-scale within very recent years. In this thesis, pathogen-host interaction search tool (PHISTO) has been developed as a Web-accessible platform providing relevant information about pathogen-host interactions (PHIs). It enables access to the most up-to-date PHI data for all pathogen types for which experimentally-verified protein interactions with human are available. The platform also offers integrated tools for visualization of PHI networks, graph theoretical analysis of human proteins targeted by pathogens and BLAST search. PHISTO aims to facilitate PHI studies that provide potential therapeutic targets for infectious diseases. Comparative interactomics analyses were performed to investigate infection mechanisms of bacteria versus viruses and then DNA viruses versus RNA viruses, using PHI data from PHISTO, constituting the first comprehensive attempts to get such comparisons. Crucial insights on common and special infection strategies used by these pathogen types were provided by bioinformatics analyses of PHI networks, focusing on the properties of the targeted human proteins.