Calculation of stress intensity factor for an edge cracked shape memory alloy plate
Kenar çatlaklı şekil hafızalı alaşım plakalarda gerilim şiddet çarpanının belirlenmesi
  1. Tez No: 338880
  2. Yazar: SERTAN ALKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY ANLAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tezde, martensitik faz dönüşümünün Mod-I yükleme altındaki kenar çatlaklı şekil hafızalı alaşım bir plakanın gerilim şiddet çarpanına etkisi çalışılmıştır. Bu amaçla, J integral değerleri haricen nümerik olarak hesaplanmış ve ABAQUS'ün kendi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. J integralin çatlak ucundaki martensit bölgede yol bağımlı olduğu görülmüştür. Fakat östenitik bölgede yol bağımsız olmaya devam etmiştir. Ayrıca faz dönüşümü nedeniyle gerilim şiddet çarpanında azalma gözlenmiştir. Bunlara ek olarak literatürdeki mikromekanik bazlı hesaplamalar gözden geçirilmiş ve tokluk etkisini tartışmak amacıyla üzerlerinde değişiklik yapılmıştır. Gerilim şiddet çarpanındaki azalmayı belirlemek için ağırlık fonksiyonuyla birlikte Eshelby yaklaşımı kullanılmıştır. Literatürdeki analitik ifadelerden yararlanarak faz dönüşümünün gerilim şiddet çarpanı üzerindeki etkisi hesaplanmıştır. Kristallerin yönelim etkisi varyant ve ilgili faz dönüşüm uzanımlarıyla hesaba katılmıştır. Önceden belirlenen yönelimin gerilim stress çarpanının büyüklüğü üzerinde etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of martensitic transformation on stress intensity factor in an edge cracked shape memory plate loaded under Mode I conditions is studied. J contour integral is evaluated by an explicit technique and the results are compared to those of ABAQUS. It is seen that J integral is path dependent in martensite region at the crack tip. But, it remains path independent in austenic zone. Also a decrease in stress intensity factor due to martensitic transformation at the crack tip is observed. In addition to this, micromechanics based calculations in the literature are reviewed and modified to discuss the toughening effect as a result of phase transformation. Eshelby approach with a weight function method is utilized in order to quantify the decrease in stress intensity factor. Using analytical expressions from literature, transformation effect on stress intensity factor is also calculated. The orientation of crystals are taken into account by calculating variants and related transformation strains. The assigned orientation is seen to be responsible of difference in magnitude of stress intensity