Cross sections for neutron-deuteron elastic scattering in the energy range 135-250 MeV
135-250 MeV enerji aralığında nötron-döteron esnek saçılma tesir kesitleri
  1. Tez No: 338888
  2. Yazar: EROL ERTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAYLAN AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Bu calışmada, 135-250 MeV enerji ve 80-130 derece kütle merkezi açı aralığındaki nötron-döteron esnek saçılma tesir kesiti ölçümleri Los Alamos Ulusal Laboratuvar?ındaki WNR Tesis?inde yapılmıştır. Ölçümleri, uçuş zamanı tekniklerine olanak veren atımlı nötron ışını ve sıvı döteryum ve sıvı hidrojen dolu kriyojenik hedefle yapılmıştır. Nötron-proton esnek saçılma tesir kesiti verileri normalizasyon amacıyla kullanılmıştır. Saf CsI dedektörler ince sintilato ?rlerle birlikte bir tarafta parçacık tanımlamada kullanılırken, diğer tarafta uzun yatay plastik sintilatör çubukları nötronlari algılamakla görevlidir. Ölçümlerimiz ilgili enerjilerde yapılmış diğer deney verileri ve kuramsal tahminlerle kar ?sılaştırılmıştır ve üçlü nükleon kuvvetini içeren kuramsal tahminleri desteklediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
New results for neutron-deuteron elastic scattering cross sections at energies from 135 to 250 MeV and center-of-mass angles from 80 to 130 degrees have been measured at the WNR facility of the Los Alamos Neutron Science Center at the Los Alamos National Laboratory. The measurements were made with a pulsed neutron beam which allowed the use of time-of-flight techniques and with a cryogenic liquid deuterium and liquid hydrogen target. The neutron-proton elastic cross-section data were used for normalization purposes. An array of pure CsI crystal along with a set of thin scintillator detectors used for charged particle identification on one side of the beam, and a set of long horizontal plastic scintillator bars were used as a neutron detector wall on the other side of the beam. Our measurements are compared to both previous measurements and theoretical predictions at relevant energies and favors the predictions including three-nucleon forces.