A multi-start simulated annealing algorithm supplemented with tabu list for the dynamic facility layout problem
Dinamik tesis yerleştirme problemi için tabu listesi destekli bir çok-başlangıçlı benzetimli tavlama algoritması
  1. Tez No: 338938
  2. Yazar: MEHMET RIFAT KAMBER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZALP VAYVAY, YRD. DOÇ. DR. GÜLFEM TUZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Tesislerin yerleri ve tesislerin en uygun şekilde tasarımı üretim endüstrinin çok sık karşılaştığı problemlerden biridir. Tesis yerleşim problemleri tesis içindeki departmanların ve/ veya makinelerin en uygun şekilde yerleştirilmeleri ile ilgilenir.Malzeme taşıma maliyetleri üretim maliyetleri arasında önemli bir yer tuttuğu için tesis yerleşim problemlerinde genellikle amaç materyal taşıma maliyetlerinin en aza indirilmesidir. Günümüzde şartların ve taleplerin çok hızlı değişmesi firmaların kendi sistemlerini sık sık gözden geçirmesini gerektirmektedir. Dinamik tesis yerleşim problemleri planlama periyotunun birden fazla olması ve madde akış maliyetlerinin periyotlara göre değişiklik gösterdiği problemlerle ilgilenmektedir. Tesisin yeniden düzenlenmesi de belirli bir maliyete sahiptir. Dinamik tesis yerleştirme problemlerinde amaç madde akış maliyetleri ile departman taşıma maliyetlerinin toplamını minimize etmektir. Dinamik tesis yerleştirme problemleri NP-Hard problemler olduğundan meta-sezgizeller, ve değişik meta-sezgisellerin birlikte kullanıldığı melez algoritmalar problemin çözümü için sıkça kullanılmıştır. Bu çalışmada çok-başlangıçlı benzetimli tavlama ve tabu arama algoritmalarından oluşan melez bir algoritma önerilmiştir. Önerilen algoritma 32 test problemi üzerinde test edilmiş ve literatürdeki algoritmalar ile karşılaştırma yapılmıştır. 6 departmanlı bütün problemler için en iyi bilinen sonuçları bulmuştur. 15 departmanlı problemler için bulunan sonuçlar en iyi algoritmadan ortalama % 0.5 kötüdür ve umut vericidir.
Özet (Çeviri)
The location of facilities and efficient design of facilities are strategic issues facing any manufacturing industry. Facility layout problems are interested in the efficient placement of departments or/and machines within the facilities. Because material handling costs take an important part in manufacturing costs, the objective of the facility layout problem is to minimize material handling costs in common. In today?s world, many things change even in a small time interval. So, the demand of goods also changes in time and it is needed to re-design the facility layout. Dynamic fa-cility layout problems deal with the problems that the planning horizon is more than one period and material flows between departments change during planning horizon. Howev-er, reconfiguring of departments has also some cost. Dynamic facility layout problem aims to minimize the sum of total material handling cost and the total department shifting cost. Because dynamic facility layouts are NP-Hard problems, meta-heuristic algorithms, and hybrid algorithms which are the combination of different meta-heuristics have been wide-ly used to solve these type of problems. In this study, a hybrid algorithm that combines the multi-start simulated annealing algorithm and the tabu search algorithm is proposed. The proposed algorithm is applied to 32 test problems the results are compared with the results of the previous algorithms in the literature. The algorithm found best-known solu-tions for all problems with 6 departments. The solutions for problems with 15 depart-ments are only 0.5 percent worse than the best algorithm?s solutions on average, and the results are promising.