Çukurova'da uçakla ve yer aletiyle yapılan ilaçlamanın pamuk zararlılarına karşı etkinliğinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 33897
  2. Yazar: LEVENT EFİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FARUK ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Çukurova yöresinde pamuk alanlarında zararlı türlere karşı yer aleti ve uçakla yapılan ilaç uygulamalarının etkinlikleri bu çalışmayla karşılaştırılmıştır. Çalışma süresince Beyaz sinek (Bemicia tabaci Genn), Pamuk yaprakbiti (Aphis gossypii Glover), İki noktalı kırmızı örümcek (Tetranychus cinnabarinus Koch.), Cicadellid'ler (Asymmetresca decedens ve Empoasca decipiens Paoli) ve Yeşil kurt (Heliothis armigera Hbn.)'a karşı iki ilaçlama aletiyle yapılan ilaçlamaların sonuçları incelenmiştir. İki yılda beyaz sineğe karşı toplam beş uygulama, Yaprakbiti'ne karşı üç uygulama, Kırmızı örümcek, Cicadellid'ler ve Yeşilkurt'a karşı birer olmak üzere toplam 10 uygulama yapılmıştır. Beyaz sinek, İki noktalı kırmızı örümcek, Cicadellid'lere karşı yapılan uygulamalarda iki uygulama aleti arasında etkinlik bakımından bulunan farklılıklar düzenli olmamıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde yer aleti ve uçakla yapılan ilaçlamalar arasında biyolojik etkinlik bakımından görülen farklılıkların önemli olmadığı belirlenmiştir. Yeşilkurt'a ve Pamuk yaprakbiti'ne karşı yapılan uygulamadan hemen sonra populasyon tamamen yok olmuş ve iki uygulama aleti arasında bir fark belirlenememiştir.
Özet (Çeviri)
Research on the effectiveness of aerial spraying for the different cotton pests. The efficiency of the ground spray and aerial appilication of insecticides to control the pests in cotton fields in Çukurova were investigated. These application methods were used against to whitefly (Bemisia tabaci Genn.), cotton aphid (Aphis gossypii Glover), red mite (Tetranychus cinnabarinus Koch.), leafhoppers (Asymetresca decedens and Empoasca decipiens Paoli) and boll worm (Heliothis armigera Wan.) and the results were compared. Applications were made 5 times against whitefly, 3 times against aphids, ones against red mite, ones against leafhoper and ones against to bollworm. It was observed that there was no obvious differences between two different equipments that were used for chemical applications in the experiment. There were not significantly differences when the results of biological efficiency of ground spraying and aerial applications were compared, in general. The populations of bollworm and cotton aphid were decrased to zero after applications, and no any difference was obtained between ground spray and aerial application.