Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ve Merkezefendi Parkının karşılaştırmalı polinizasyon olayları ve alerjik polenlerin saptanması
The determination of allergenic pollens and reciprocally the caces of pollination of the Zeytinburnu Garden of Medical Plants and Merkezefendi Park
- Tez No: 338970
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapılan tez çalışmasında gravimetrik yönteme uygun olarak Durham aleti kullanılarak Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi ve Merkezefendi Parkı civarında atmosferde bulunan polenler yakalanmış ve bu polenlerin atmosferde bulunma zamanı ve yoğunluğu tespit edilmiştir. Polenlerin atmosferden yakalanması için polen tespit ve montaj maddesi olarak gliserin - jelatin kullanılmıştır. Yakalanan polenler, daha önce çevreden toplanıp Wodehouse yöntemiyle daimi preperat haline getirilen referans preperatları, temel kitaplar ve ilgili literatürlerle karşılaştırılıp, polenlerin hangi taksona ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Durham apparatus is placed in Zeytinburnu Garden of Medicinal Plants and Merkezefendi Park, appropriate to the gravimetric method, the pollens on the atmosphere are caught and pollen density has been found out. Glycerine gelatin is used to catch the pollens from the atmosphere as polen fixing and montage material.