Vitex agnus-castus L. (Hayıt) bitkisinin çiçek, yaprak ve meyvelerinden standardize ekstrelerin hazırlanması ve biyolojik etkilerinin araştırılması
Preparation of standardized extracts from flowers, leaves and fruits of Vitex agnus-castus L. (Chasteberry) and investigation of biological effects
  1. Tez No: 926460
  2. Yazar: EBRAR İNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT KARTAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi ve Doğal Ürünler Kimyası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir (Burhaniye)'den toplanmış beyaz ve mor çiçekli Vitex agnus-castus L. bitkisi ile İstanbul (Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesi)'dan toplanan kültüre alınmış mor çiçekli V. agnus-castus bitkisinin çiçek, yaprak ve meyve kısımları ayrılarak uçucu yağları elde edilmiştir. Uçucu yağların kimyasal bileşenleri GC-FD/MS ile tespit edilmiş, ardından da kemotipleri belirlenmiştir. Bitkinin geçmişteki kullanımları doğrultusunda, A549 ve MCF-7 hücre hatları seçilerek uçucu yağların sitotoksisiteleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlarla V. agnus-castus uçucu yağlarının yüksek sitotoksisiteye sahip oldukları anlaşılmıştır. Balıkesir bölgesinden elde edilen uçucu yağların (özellikle de mor çiçek uçucu yağının) daha sitotoksik olduğu görülmüş ve bu sonuçlar uçucu yağların yüksek miktarda içerdikleri α-pinen, karyofilen ve limonen bileşikleri ile ilişkilendirilmiştir. Balıkesir'den toplanmış mor çiçekli V. agnus-castus bitkisinden; meyve, çiçek ve yaprak %70 etanol ekstreleri hazırlanmış ve bu ekstrelerin A549 ve MCF-7 hücre hatlarındaki sitotoksisitesi değerlendirilmiştir. V. agnus-castus meyve ekstresinin her iki hücre hattı için de yaprak ve çiçek ekstrelerinden daha sitotoksik olduğu görülmüştür. Balıkesir'den toplanmış V. agnus-castus çiçek, meyve ve yapraklarından %70 etanol ekstreleri ve %100 su ekstreleri hazırlanmış ve her birinin total fenolik, total flavonoit miktarları ile LC-HRMS cihazıyla fenolik içerikleri tayin edilmiştir. Bu ekstrelerin her biri, yüksek yağlı diyetle indüklenmiş obeziteye sahip erkek Wistar albino sıçan gruplarının diyetlerine dahil edilerek 7 hafta boyunca test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; hayıt yaprak %70 etanol, hayıt yaprak su ve hayıt çiçek %70 etanol ekstrelerinin obezite oluşturulmuş sıçanların vücut ağırlığında azalmaya neden olduğu ve negatif kontrol grubu ile kıyaslandığında serum LDL, trigliserit, leptin, lipaz, TNF- ve IL-1 seviyelerinde düşüşe; HDL ve adinopektin düzeylerinde ise artışa neden olduğu görülmüştür. V. agnus-castus yaprak ve çiçeklerinin luteolin-7-glukozid ve kemferol bileşiklerince zengin olmalarının obezite üzerinde yararlı etki göstermelerinde etkili olduğu düşünülmektedir. Tez kapsamında, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü ile çalışılarak, 95 farklı bölgeden toplanmış V. agnus-castus meyve droglarının PDA dedektörlü HPLC cihazı ile Türk Farmakopesi“Hayıt, Meyve”monografındaki yöntem kullanılarak kastisin içerikleri değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, yerli ve başlıca kastisin bileşiği olmak üzere fenolik ve flavonoit bileşiklerince zengin bir V. agnus-castus kültür çeşidi geliştirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, the flowers, leaves and fruits of Vitex agnus-castus L. with white and purple flowers collected from Balıkesir (Burhaniye) and V. agnus-castus with purple flowers collected from İstanbul (Zeytinburnu Medicinal Plants Garden) were separated and their essential oils were obtained. The chemical components of the essential oils were determined by GC-FD/MS, and then their chemotypes were determined. In line with the past uses of the plant, A549 and MCF-7 cell lines were selected and the cytotoxicity of the essential oils was evaluated. The results obtained showed that V. agnus-castus essential oils have high cytotoxicity. It was observed that the essential oils obtained from Balıkesir region (especially the purple flower essential oil) were more cytotoxic and these results were associated with the high amounts of α-pinene, caryophyllene and limonene compounds in the essential oils. Fruit, flower and leaf 70% ethanol extracts were prepared from purple flowered V. agnus-castus collected from Balıkesir and cytotoxicity of these extracts on A549 and MCF-7 cell lines were evaluated. V. agnus-castus fruit extract was analyzed to be more cytotoxic than leaf and flower extracts for both cell lines. 70% ethanol extracts and 100% water extracts were prepared from flowers, fruits and leaves of V. agnus-castus collected from Balıkesir and total phenolic, total flavonoid amounts and phenolic contents of each were determined by LC-HRMS analysis. Each of the extracts was tested for 7 weeks by including them in the diets of male Wistar albino rat groups with high fat diet induced obesity. As a result of the study; it was observed that 70% ethanol extract of chasteberry leaf, water extract of chasteberry leaf and 70% ethanol extract of chasteberry flower caused a decrease in body weight of obese rats and decreased serum LDL, triglyceride, leptin, lipase, TNF- and IL-1 levels and increased HDL and adiponectin levels when compared to the negative control group. It is thought that the richness of V. agnus-castus leaves and flowers in luteolin-7-glucoside and kaempferol compounds is effective in their beneficial effects on obesity. Within the scope of the thesis, in collaboration with the Republic of Türkiye Ministry of Agriculture and Forestry Aegean Agricultural Research Institute, the casticin contents of V. agnus-castus fruits collected from 95 different regions were evaluated using the HPLC device with PDA detector and the method in the Turkish Pharmacopoeia“Chasteberry, Fruit”monograph. In line with the results obtained, a native V. agnus-castus cultivar rich in phenolic and flavonoid compounds, primarily casticin compound, will be developed.