Türk turizminde konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetine yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımlarıyla turizm gelirleri arasındaki ilişkinin incelenmesi üzerine ampirik bir çalışma
An empirical study on the analysis of the relationship between the foreign direct investment in accommodation and food service activities in Turkish tourism sector and tourism revenue
- Tez No: 339021
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmada Türk turizm sektöründe konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetine yönelik doğrudan yabancı sermaye yatırımları (DYSY) ile turizm gelirleri arasındaki nedensellik ilişkisi incelenmiştir. Literatürdeki çalışmaların turizm gelirleri ve büyüme arasındaki ilişkiye odaklanmış olması ve konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyeti alanındaki DYSY ile turizm gelirleri arasındaki nedensellik ilişkisini inceleyen bir çalışmaya rastlanılmamış olması çalışmanın önemini arttırmıştır. Türkiye'nin turizm gelirleri ve turizm sektöründe konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetine yönelik 2007?2012 yılları arasındaki DYSY verilerinin kullanıldığı bu çalışmanın amacı, turizm sektöründe konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetine yönelik DYSY'nin özelliklerini Türkiye özelinde irdelemek ve bu yatırımların sektörün büyümesine ve gelişmesine olan katkılarını incelemektir. Bu amaca erişmek için anılan veriler sırasıyla Augmented Dickey Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP) birim kök testlerine, Johansen eşbütünleşme testine ve Granger nedensellik testine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, sadece konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetine yönelik DYSY'den turizm gelirlerine doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi bulunmuştur. Bu sonuca göre, Türk turizm sektöründe konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetine yönelik yapılan DYSY'deki değişimin incelenmesi yoluyla, Türkiye'nin turizm gelirlerindeki değişim belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the causality relationship between the foreign direct investments (FDI) in the accommodation and food service activities in Turkish tourism sector and tourism revenue has been analyzed. The importance of the study has increased due to the facts that the studies in the literature focus on the relationship between the tourism revenue and growth and no empirical study has been known to us in the literature that analyzes the causality relationship between FDI in the accommodation and food service activities and tourism revenue. The purpose of this study in which the data for Turkey?s tourism revenue and FDI in the accommodation and food service activities in the years between 2007 and 2012 have been used is to examine the characteristics of FDI in the accommodation and food service activities in the tourism sector specifically for Turkey and the contributions of these investments on the sector?s development and growth. To fulfill this aim, the mentioned data have analyzed with Augmented Dickey?Fuller (ADF), Phillips-Perron (PP) unit root tests, Johansen cointegration test and Granger causality test respectively. As a result, only one unidirectional causality relationship from the FDI made in the accommodation and food service activities to the tourism revenue has been found. According to this result, the change in Turkey?s tourism revenue can be determined by examining the change in the FDI made for the accommodation and food service activities in the Turkish tourism sector.