Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlerin her şey dâhil otellerden algıladıkları yöresel yemek deneyimi
The Local cuisine experience perceived by foreign tourists visiting Turkey in all-inclusive hotels: A Study on five-star hotels in Antalya
  1. Tez No: 916496
  2. Yazar: AYŞE MELİS UZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OZAN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uzun yıllardır Türkiye'nin turizmde en önemli avantaj sağlayıcı hizmet unsurlarından birisi olarak görülen her şey dâhil otel konsepti sayesinde, milyonlarca yabancı turist ülkemizi ziyaret etmektedir. Her şey dâhil konseptli otellere getirilen en büyük eleştirilerin başında turistlerin otellerden çıkmasına gerek kalmayacak şekilde her türlü hizmetin verilmesi ve bu nedenle turistlerin destinasyona ve bölgeye yönelik yöresel kültür deneyiminin sınırlı kalması gelmektedir. Bu eleştiriye karşın bu tez, her şey dâhil otellerde konaklayan turistlerin otel içerisindeki açık büfeler, alakart restoranlar, atıştırmalık barlar, gözleme evleri, Türk kahvesi stantları gibi yiyecek-içecek noktaları ile Türk gecesi vb. etkinlikler sayesinde yöresel Türk mutfağı deneyimleri yaşadıklarını düşünmektedir. Buradan hareketle bu tez çalışmasının amacı, Türkiye'yi ziyaret eden yabancı turistlerin her şey dâhil otellerde algıladıkları yöresel yemek deneyimini ve bu deneyimin yemek memnuniyetlerine ve davranışsal niyetlerine etkisini araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Antalya ilinde her şey dâhil otellerde konaklayan yabancı turistler oluşturmaktadır. Örnekleme ulaşmak için kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veriler Antalya Havalimanında bulunan 373 yabancı turistten yüz yüze anket yöntemi ile toplanmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda; turistlerin yöresel yemek deneyim değerini oluşturan yedi boyut arasından, yöresel yemek tüketim tutumunu yalnızca tat/kalite değeri (β = 0,530) ve epistemolojik değer (β = 0,180) boyutlarının anlamlı olarak etkilediği görülmüştür. Yöresel yemek tutumunun, yöresel yemek deneyim memnuniyetine (0,700) ve yöresel yemek deneyim memnuniyetinin de genel yemek memnuniyetine (0,610) olumlu yönde anlamlı etkisi tespit edilmiştir. Katılımcıların memnuniyetlerinin davranışsal niyete yol açtığı, bu noktada genel yemek deneyim memnuniyetinin tavsiye etme niyetine etkisinin (0,520), tekrar ziyaret etme niyetinden (0,390) daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Sonuç olarak her şey dâhil otellerin tıpkı turistik destinasyonlardaki diğer yiyecek-içecek hizmeti veren işletmeler gibi yöresel yemek deneyimi sunma kabiliyetlerinin olduğu ve bu yolla turistlerde olumlu duygu durumu ve davranışsal niyetlerin oluşturulabildiği ortaya koyulmuştur.
Özet (Çeviri)
For many years, Turkey's tourism has benefited greatly from the all-inclusive hotel concept, attracting millions of foreign visitors. One of the most common criticisms aimed at all-inclusive hotels is that they offer a wide range of services to tourists without requiring them to leave the hotel premises, thereby limiting their exposure to the local culture of the destination and surrounding region. Despite this criticism, this thesis believes that tourists staying in all-inclusive hotels experience local Turkish cuisine through food and beverage points such as buffets, à la carte restaurants, snack bars, pancake houses, Turkish coffee stands, and events like Turkish night. Based on this, the aim of this thesis is to investigate the local food experience perceived by foreign tourists visiting Turkey in all-inclusive hotels and the impact of this experience on their food satisfaction and behavioral intentions. The research sample comprises foreign tourists who are staying at all-inclusive hotels in Antalya province. The convenience sampling method was employed to reach the sample. The data were collected through face-to-face surveys from 373 foreign tourists waiting for their flights to depart from Antalya Airport. The statistical analyses showed that of the seven factors that make up the value of a tourist's local food experience, only the taste/quality value (β = 0.530) and epistemological value (β = 0.180) dimensions had a significant effect on how people felt about eating local food. It has been determined that the attitude towards local cuisine has a significant positive effect on the satisfaction with the local cuisine experience (0.700), and the satisfaction with the local cuisine experience also has a significant positive effect on the overall food satisfaction (0.610). Finally, we understand that the participants' satisfaction drives their behavioral intentions, where the overall dining experience satisfaction influences the intention to recommend (0.520) more than the intention to revisit (0.390). Consequently, the study reveals that all-inclusive hotels, akin to other food and beverage service establishments in tourist destinations, possess the ability to provide local culinary experiences, thereby fostering positive emotional states and behavioral intentions among tourists.