Türkiye'de medya etiğine bakış: Bir alan araştırması
Regards to the media ethics in Turkey: A field study
- Tez No: 339029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET DEVRİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, Journalism, Public Administration, Communication Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Kamu yönetimi medya, yapılan hizmetlerin tanıtımı ve kamuoyunun bilgilendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Medya alanı üzerinde devletin denetimi hassas bir konu olmakla birlikte, bu alanın nasıl düzenleneceği de idare açısından önemli bir konudur. Bu çalışmada kamu yönetimi ve medya arasındaki ilişkiye ışık tutulmaya çalışılmış, kamu idaresi ile medya arasındaki bu ilişkinin boyutları incelenmiştir. Çalışmada kamu idaresi ve medya arasındaki ilişkinin, kamu ve özel sektör çalışanları tarafından nasıl algılandığı sorusuna cevap aranmıştır. Konu teorik olarak tartışıldıktan sonra alan araştırması bölümüne geçilerek medya etiğine ilişkin algı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu algının tespiti için anket yöntemine başvurulmuştur. Üç kamu kurumu ve üç özel sektör kuruluşundan toplam 180 katılımcıya ulaşılmıştır. Edinilen bulgular ışığında, sonuçlar analiz edilmiş ve çalışmanın sonunda genel bir değerlendirmeye yer verilmiştir. Çalışma bulguları, araştırmaya dahil edilen kurumlarda katılımcıların medyanın etik ilkelere duyarlı bir şekilde yayın yaptığına inanmadığını göstermektedir. Ayrıca RTÜK?ün yaptırım uygularken eşit mesafede durmadığı ve siyasal iktidardan bağımsız davranamadığı yönünde de olumsuz bir algının öne çıktığı gözlenmektedir. Bu algının kamu yönetimi açısından önemi, işlevini kaybeden kurumların ve yasaların idare açısından yenilenmesini gerçekleştirmektir. Ayrıca kamu yöneticilerinin bir halkla ilişkiler uzmanı gibi medya araçlarını kullanmasının sağlanması, hizmet tanıtımı ve bilgilendirme konularındaki eksiklerin giderilmesi için yeni çözümler üretilmesi beklenmektedir. Medya etiği ile ilgili idarenin kararlarında tarafsızlığın tesisi kamu yönetimini ilgilendiren bir alandır.
Özet (Çeviri)
In the public administration area, media carries importance at the aspects of introduction of services and informing the public. While government?s audit over the media is a delicate matter, how this area would be regulated is also an important topic. This study has tried to shed some light into the relationship between the public administration and media, also made researches about the dimensions of this relationship. Study has searched the answer to the question of how the relationship between public agency and media are being perceived by public and private sector employees. First the topic was discussed theoretically. After this, in the field study section the perception to the media ethics has been tried to reveal. In order to detect this perception survey method has been used. Total of 180 participants had been reached from three public and three private institutions. With the findings that had been achieved, outcomes have been analyzed and in the end a general review has been made. Findings of the study revealed that the participants believe, while broadcasting media isn?t sensitive to the ethical values. Also a negative perception emerged that RTÜK doesn?t treat equally while imposing sanctions and isn?t independent from government. The importance of this perception at the public administration area is, the institutions and laws that haven?t function anymore must be renewed. Also there are some expectations from the public administrators that these people must use media devices like a public relations specialist, new solutions must be made in order to eliminate the shortcomings in the topics of introducing the services and informing the people. Objectivity in government?s decisions related with media ethics involves the public administration area.