Siyasi partilerin göç iletişimine yönelik içerik analizi: 2023 Türkiye Genel Seçimleri örneği
A content analysis on migration communication of political parties: The case of 2023 Turkish General Elections
- Tez No: 950502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HEDİYE ŞİRİN AK, DOÇ. DR. HİLAL ZORBA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde küresel düzeyde önemli bir yere sahip olan göç, Türkiye'de de politik, ekonomik ve sosyal konularda öne çıkmaktadır. Toplumun göç olgusuna bakış açısı çeşitli açılardan olabilirken, bazı kesimler tarafından olumsuz olarak karşılanabilmektedir. Bu bakımdan, toplumdaki mülteci ve göçmenlere dair genel bakış açısı aslında ağırlıklı olarak medyada nasıl anlatıldıkları üzerinden şekillenmektedir. Bu sebeple, medya ve medyadaki haberler göçe dair görüşlerde temel referans kaynağı alınan yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Göçmenleri hedef alan olumsuz söylemler, toplumda gerilimleri tetikleyerek ayrımcılık ve önyargıya neden olabilir ve bunun sonucunda nefret söyleminin ve toplumda göçmen karşıtlığının artmasına sebep olabilmektedir. Bu noktada, medyanın kullanımı, olumsuz başlıklar, göçmenlerin temsil edilme biçimleri, ayrımcı dil, nefret içeren söylemler ve görsel temsiller göçmenlere yönelik olumsuz algılara sebep olabilmektedir. Bu çalışmanın temel amacı, siyasi partilerin seçim sürecinde yürütmüş oldukları kampanya kapsamında göç ve göçmenlere ilişkin söylemlerini analiz ederek, toplumun göç olgusuna olan bakış açısını nasıl etkilediğini, Türkiye'de göç meselesinin siyasal iletişime nasıl etki ettiğini, siyasi partilerin iletişim politikalarında nasıl bir yer edindiğini değerlendirmektir. Ayrıca göç konusundaki siyasi söylemlerin, sosyal medyada nasıl bir etki ettiğine dair kayıtlara geçmesidir. Bu doğrultuda bu çalışma özellikle seçim sürecinde göç ve göçmenlerle ilgili söylemlerin toplumda nefret, ayrımcılık gibi duyguları açığa çıkararak göçmenlere karşı bakış açısını nasıl etkilediğini siyasal iletişim bağlamında incelemiştir. Çalışma 2023 Türkiye Genel Seçim süreciyle sınırlandırılmıştır. Çalışma, yöntem olarak siyasal iletişim bağlamında değerlendirileceğinden nitel içerik analizi yöntemi olarak değerlendirilebilecek eleştirel söylem analizi kullanılmıştır. Bu dönemde siyasi partilerin“göç”konusunda yapmış olduğu söylemler, seçim çalışmaları, propagandalar, sosyal medya paylaşımları vb. incelenecektir. İncelemede elde edilen veriler, sosyal medya üzerinden paylaşılan bu söylemlerin toplumda nasıl karşılık bulduğu nitel içerik analiz yöntemiyle analiz edilerek söylem analizi çözümlemesiyle sonuçlandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, immigration, which has an important place at the global level, comes to the fore as political, economic and social issues, especially in our country. While the society's perspective on the phenomenon of migration may be from various perspectives, it may be viewed negatively by some segments. As a result of this situation, hate speech content and discourses can often be shared in the media, especially on social media. Negative discourse targeting immigrants can trigger tensions in society, causing discrimination and prejudice, and as a result, increasing hate speech and anti-immigrant sentiment in society. At this point, the use of media can strengthen negative perceptions towards immigrants through negative headlines, discriminatory language, discourses and visual representations. The main purpose of this study is to analyze how the phenomenon of immigration, which affects the structure of society, affects the society's perspective on the phenomenon of immigration, by analyzing the discourses of political parties on the phenomenon of immigration during the campaigns they carried out during the election process, how the issue of immigration affects political communication in Turkey, and the communication policies of political parties. It is to evaluate what kind of place you have achieved. In this regard, this study has been examined in the context of political communication, examining the fact that discourses on immigration, especially during the election process, marginalize immigrants by creating hate speech and discrimination in society, and is limited to the periods during the 2023 Turkish General Elections process. As a method in the study, discourse analysis was used among the qualitative content analysis method since it will be evaluated in the context of political communication. In this period, the discourses, election campaigns, propaganda, social media posts, etc. made by political parties on“immigration”. will be examined and how these discourses respond to society on social media will be analyzed using the qualitative content analysis method and concluded with discourse analysis analysis.