Büyük birleşme teorilerinde anomali hesapları
  1. Tez No: 33902
  2. Yazar: METİN BEDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
52 ÖZET Bu tez Büyük Birleşme Teorisinin ortaya atılmasının nedenlerini, Büyük Birleşme Teorisi ve bu teorinin anomali hesaplarını anlatmaktadır, öncelikle konunun matematiğini basite indirgemek için, Lie grupları ve cebirleri genel olarak tanımlandıktan sonra özel olarak ü(n) ve SU(n) gruplarına ilişkin uygulamalar yapılmıştır. Büyük birleşmeye aday olabilecek grupların seçiminde önemli rol oynayan, renormalize edilebilme şartını sağlayan anomali hesapları yapılmıştır. Bu maksatla ilgili grupların simetrik tensörleri hesaplanarak, üçüncü dereceden Casimir operatörleri inşa edilmiştir. Ayar simetrisi, SU(3)cXSU(2)tXU(l)j şeklinde belirtilen Standart Modelin içerdiği kuark-lepton aileleri ve ayar bozonları tanıtılarak modelin grup-teorik özellikleri incelenmiştir. Ayrıca kublaj sabitleriyle yapı sabitleri arasındaki ilişkiler, Standart Modelin kuantum alanları, etkileşmelere aracılık eden vektör bozonları tablolar halinde verilmiştir. Büyük Birleşik Teorisinin gerekçeleri tartışılarak model yapımı üzerinde durulmuştur. Büyük birleşme modellerinden olan ve Standart Modeli de içine alan SU(5)'in yapısı izah edilmiştir. Bu modelin öngörüleri üzerinde durularak elektrik yükünün kuantize, kuarkların elektrik yükünün kesirli olduğu ve yük operatörünün izsiz olduğu gösterilmiştir. SO(10) grubu izah edilerek bu grup için 10 'lu temsildeki matris jeneratörleri inşa edilip, anti- simetrik yapı sabitleriyle simetrik tensör değerlerinin hesabı yapılmıştır. Daha sonra anomali hesaplarına ağırlık verilerek, bu hesap matematiksel ifadelerle açıklanmıştır. Büyük birleşmeye aday olan grupların hangi temsillerinin anomaliden bağımsız olduğu gösterilmiştir. SO(10) ve Eç için 3. dereceden Casimir operatörünün özdeş olarak sıfır olduğu değişik örneklerle ve ayrıca genel olarak verilmiştir. Yapılan hesaplamaların sonuçları ekler kısmına konmuştur.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY In this thesis, the reasons of the suggestion of the Grand unified Theory and the anomaly calculation of this theory has been presented. First, the Lie Groups and Algebras are defined to simplify the mathematics of the subject and then some specific examples related to U(n) and SU(n) groups are given. The anomaly calculations playing important roles in the selection of candidate groups for Grand Unified Models and satisfying the renormalizability criteria have been computed. To do this, third order Casimir operators have been built by determining the symmetric tensors of the related groups. The gauge symmetry, which is given as SU(3)CXSÜ(2)LXÜ(1)Î for the Standard Model which includes the families of quark-lepton and gauge bosons, has been introduced and also the group-theoric properties of this group have been investigated. On the other hand, the relations between the coupling constants and structure constants, quantum fields of the Standard Model, and the vector bosons which mediate in the interaction of systems have been given in the forms of tables. The reasons of the Grand Unified Theory have been discussed, and studied on the preparation of the model. The structure of SU(5) which is one of the Grand Unified Theories and including the Standard Model have been explained. It is also indicated that the electrical charge of quarks has fractional values, and the charge operator is traceless in this model. In the SO(10) group, the matrix generators have been built for this group in the ten dimensional representation. Moreover the calculation of the antisymmetric structure constants and symmetric tensor values have been performed. Later, concentrating on the anomaly calculations, it has been explained with mathematical expressions. It has been shown that which representations of the groups which are candidates of the Grand Unified Theories are independent of the anomaly. Then, it has been proved that the third order Casimir operators of S0(10) and Eg groups are identically equal to zero. The calculations are presented in the most general forms of the generators. All results of the calculations have been given in appendices.