Bir kamusal başarısızlık ürünü olarak yolsuzluk ve doğrudan yabancı sermaye yatırımları üzerindeki etkileri
Corruption as an output of state failure and its effects on foreign direct investments
  1. Tez No: 339035
  2. Yazar: MEHMET ONUR YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA UMUR TOSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Devletin ekonomiye müdahalesine piyasa başarısızlıklarının çözümü için ihtiyaç duyulmaktadır. Bununla birlikte, devletin bu sorunu çözmesi yalnızca kendi faydasını düşünmeyen siyasetçilerin, bürokratların ve seçmenlerin varlığını gerektirir. Demokrasi her zaman siyasi karar alma sürecinin etkinliğini sağlamaz. Dolayısıyla, devlet de başarısız olabilir. Kamusal başarısızlıkların bir ürünü olarak yolsuzluk ortaya çıkar. Yolsuzluk siyasi kararlar, kamu sektörünün mali dengesi ve piyasanın işleyişi üzerinde olumsuz etki gösterir, haksız rekabeti ve üretim maliyetlerini artırmak suretiyle dağılım etkinliğini bozar, ekonomik büyümeye zarar verir ve halkın kamu idaresine bağlılığını ve güvenini azaltır. Yolsuzluğun bir diğer önemli sonucu da yatırım ortamına olumsuz etki etmesi ve özellikle doğrudan yabancı sermaye yatırımı (DYY) girişlerini azaltmasıdır. Bununla birlikte, yolsuzluk ? DYY ilişkisinde farklı yönde sonuçlara ulaşan çalışmalar da bulunmaktadır. Tezimizin akışı çerçevesinde ilk bölümde, yolsuzluk kavramı açıklanmış ve yolsuz eylem türleri sınıflandırılmıştır. Sonrasında kamusal başarısızlık teorisi çerçevesinde devlet müdahalesinin yolsuz eylemlere zemin hazırlama durumu irdelenmiştir. İkinci bölümde, yolsuzluğun nedenleri ve sonuçları, yolsuzluk ekonomisi konulu literatür çerçevesinde ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde ise yolsuzluğun DYY üzerindeki etkileri tartışılmış ve Pesaran?ın (2001) sınır testi yaklaşımı çerçevesinde, Türkiye?de yolsuzluk ve DYY arasındaki nedensellik ilişkisi 1992 ? 2010 dönemine ilişkin aylık veriler çerçevesinde analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, yolsuzluğun Türkiye?de DYY girişleri üzerinde kısa ve uzun dönemde olumsuz etki gösterdiği tespit edilmiştir. Uzun dönemde gelir artışı ile birlikte DYY girişleri de artmaktadır. Buna karşın beklentinin aksine kısa dönemde siyasi risk artışının DYY girişlerine katkısı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Government intervention to economy is needed by society to cure market failures. However, in order for government to solve this problem, selfless politicians, bureaucrats and voters are required. Democracy does not always ensure the effectiveness of political decision making process. Thus, the government also fails. As an output of the government failure, corruption arises. Corruption has distortive effects on political decisions, public sector fiscal balance and market operations; damages allocative efficiency by increasing unfair competition and driving up costs, harms economic growth and has adverse effects on loyalty and confidence of citizens to public administration. An other significant consequence of corruption is its detrimental effect to investment environment and thus corruption diminishishes foreign direct investment (FDI) entries. However, regarding FDI ? corruption relation, studies having reached conclusions in opposite directions exist. Within the outline of the dissertation, the concept of corruption has been clarified and the types of corrupt actions have been classified in chapter I. Next, the case that government intervetion lays the groundwork for corrupt acts has been studied. In the second chapter, the causes and effects of corruption have been revealed by the introduced literature on the economics of corruption. In chapter III the effects of corruption on FDI flows have been discussed, and in accordance with Pesaran?s (2001) bounds test approach, the causality relationship between corruption and FDI in 1992 ? 2010 sample period has been analysed by the help of monthly data series. Consequently, it is determined that corruption has distortive effects on corruption in Turkey both for short and long run periods. In long run, FDI increases with raising income. In contrary to expectations, increase in political risk contributes to FDI inflows in short run.