Türkiye'de sivil-asker ilişkileri ve ordunun demokratik kontrolü
Civilian-military relations and the democratic control of the armed forces in Turkey
  1. Tez No: 339041
  2. Yazar: MUSTAFA ULUÇAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 423
Özet
Bu tezin temel amacı; Türkiyede sivil siyasi otorite, ordu ve vatandaş ilişkilerini konuyla ilgili kuramsal yaklaşımlar ışığında ve demokratik sistemlerde orduların yeri genel çerçevesi dâhilinde incelemektir. Çalışma sağlıklı işleyebilecek ve geri dönüşlü olmayacak bir sivil-asker ilişkisi modelinin ancak siyasi ve askerî elit ile vatandaşlar arasında; diyalog, işbirliği, değer ve hedeflerin paylaşımına dayalı bir uzlaşı zemininde kurulabileceği varsayımı üzerinde bina edilmiştir. Bu kapsamda araştırmanın yöntemsel kurgusu, vatandaşları da modele dâhil ederek analizin çerçevesini genişleten ve belirli ölçütler üzerinde mutabakat sağlanmasının istikrarlı bir sivil-asker ilişki biçimi yaratacağını varsayan Rebecca Schiffin kuramsal modelinden esinlenerek oluşturulmuştur. Çalışmada ayrıca; Schiffin
Özet (Çeviri)
The main purpose of this dissertation is to analyze the relations among political authority, military and citizens in Turkey with the help of related theoretical approaches and within the general framework of democratic control of the armed forces. The study is based on an assumption that, concordance among political authority, military and citizens on dialogue, co-operation, sharing of values and objectives may provide a better tool for healthier and irreversible civil-military relations. Thus methodological construct of this study build is inspired by Rebecca Schiff?s model, which enhances the analytical framework by incorporating citizens into her model, asserting that ?concordance among three partners -the military, the political elites, and the citizenry- on specific indicators would provide a stable civil-military relations?. Furthermore, the possibility of application of Rebecca Schiffs