Transformation of civil-military relations: An analysis of the officers' views about the civilianization reform process in Turkey (1999-2016)
Sivil-asker ilişkilerinin dönüşümü: Subayların Türkiye'deki sivilleşme reform sürecine bakışları hakkında bir analiz (1999-2016)
- Tez No: 594594
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ASLAN AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Public Administration, Political Science, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Bu çalışma, 1999'dan bu yana Türkiye'de ordunun siyasi ve kurumsal özerkliğini azaltmak için başlatılmış sivilleşme reformlarının, subayların sivil üstünlüğe ve reformların içselleştirilmesine yönelik algıları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Bu bağlamda yüz yüze görüşmeler yoluyla toplanan verilere dayanan bu çalışma, demokratik sivil denetim kavramının içselleştirilmesiyle ilgili, çoğunlukla üst düzey bir grup subayın görüşlerini analiz etmekte ve yansıtmaktadır. Bu araştırma, subaylar arasında demokratik sivil kontrol nosyonunun içselleştirilmesini engelleyen bazı spesifik unsurları, mülakat bulguları temelinde vurgulamaktadır. Bu faktörler, Türkiye'de temelde ulusal güvenlik ve rejimle ilgili konularla alakalı subaylar arasındaki yaygın geleneksel ikilemler; sivil kontrolün gelenek halini almamış olması, subayların Türkiye'deki demokratikleşme sürecine ilişkin görüşleri- yani, subayların demokratikleşme sürecinin, devlet işleyişinin her alanında devam ettiğine inanmamaları-; son olarak ise, subaylar arasında geleneksel değerleri besleyen askeri eğitim sistemi ve ideolojik sosyalleşme olgusu olarak sıralanabilir. Çalışma ortaya koymaktadır ki sivil kontrolün demokratik bir şekilde yürütülmesi de önemlidir çünkü her sivilleşme süreci bir demokratikleşmeyle sonuçlanmayabilir.
Özet (Çeviri)
This study inquires into the impact of the legal and constitutional reforms in civil-military relations field in Turkey, enacted since 1999 in order to curtail the military's political and institutional autonomy on the perceptions of the military officers in terms of the internalization of civilian supremacy. In that sense, this study based on data collected via face-to-face interviews analyzes and reflects the views of a group of mostly high-ranking officers related to the internalization of the notion of democratic civilian control. The thesis highlights some significant constraining elements for the internalization of the notion of democratic civilian control among the officers on the basis of the findings in the interviews. These are the prevailing traditional dilemmas related to the primacy of national security and regime related issues among the officers, perceptions of civilian control as not yet consolidated as a tradition, the skeptical views of the officers regarding the democratization process in Turkey, and aspects of military education and ideological socialization norms of the military feeding conventional values among the officers. The research concludes that civilian control should also be carried out democratically because not every civilianization process might result in democratization.