Kadınların işgücüne katılımı ve iktisadi kalkınma: U şekilli kadın işgücüne katılım hipotezinin heterojen ülke grupları için incelemesi
Female labor force participation and economic development, analysis of u shaped female labor force participation for heterogeneous country groups
- Tez No: 339043
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR TEOMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, kadınların işgücüne katılımı ve iktisadi kalkınma arasında U şekilli ilişki öngören marjinalleşme tezinin heterojen ülke grupları için ekonometrik yöntemlerle test edilmesidir. Çalışmada, marjinalleşme tezinin teorik arka planı kapsamlı biçimde değerlendirilmiş ve yazında öne çıkan farklı yaklaşımlar karşılaştırmalı şekilde ele alınmıştır. Bu çalışmada, ayrıca, çapraz kesit bağımlılığı ve heterojenlik gibi olguları analize dahil eden AMG yöntemi, kadınların iş gücüne katılımı ve iktisadi kalkınma arasındaki ilişkiyi tahmin etmek için kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları AMG yöntemiyle yapılan tahminin marjinalleşme teziyle tutarlı sonuçlar verdiğini ve kadınların iş gücüne katılımı ve iktisadi kalkınma ilişkisinin çapraz kesit bağımlılığından etkilendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to perform an econometric analysis of marginalization hypothesis which predicts a U shaped relationship between female labor force participation and economic development for heterogeneous country groups. In this study, theoretical background of marginalization hypothesis was evaluated comprehensively and prominent approaches in the literature were discussed comparatively. In addition, AMG method, which incorporates econometric problems such as heterogeneity and cross sectional dependence, was implemented to estimate the relationship between female labor force participation and economic development. The results of the study indicate that AMG method estimates provide consistent results with marginalization hypothesis and the relationship between female labor force participation and economic development is under the influence of cross sectional dependence.