Otelcilik sektöründe algılanan kritik başarı faktörlerinin kurumsal kaynak planlaması (KKP) sisteminin algılanan başarısı üzerindeki etkileri: Ankara'daki iş otellerinde bir araştırma
The effect of perceived critical success factors on the perceived success of enterprise resource planning (ERP) system at hospitality industry: A study in Ankara business hotels
- Tez No: 339046
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Gelişen bilgi teknolojileri sayesinde ortaya çıkan Kurumsal Kaynak Planlaması (KKP) sistemleri; işletmelerin tüm birimlerinden gelen bilgilerin ortak bir veritabanında birleştirilmesine yardımcı olmaktadır. İmalat sektöründeki kullanımı kadar hizmet sektöründeki kullanımı da yaygınlaşan KKP sistemlerinin; hastaneler, restoranlar, bankalar, kamu kurumları, vb. gibi hizmet sağlayıcıların iş performansını artırdığı daha önceki çalışmalarda vurgulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı, otelcilik sektöründe algılanan kritik başarı faktörlerinin (üst yönetimin desteği, işletme genelinde sisteme destek verilmesi ve başarılı bir değişim yönetimi, yazılım sağlayıcının desteği ve verimli eğitimlerin verilmesi, başarılı bir proje yönetimi, net ifade edilmiş vizyon, işletmede bulunan donanım ve yazılım programlarının KKP sistemine uygun olması, işletmenin geçmişten bugüne kullandığı yöntemlerin KKP sistemine uyumlu olması), KKP sisteminin algılanan başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Ayrıca, KKP sisteminin algılanan başarısının incelenen oteller arasında anlamlı bir farklılık gösterip göstermediği de araştırılmaktadır. Çalışmanın literatürdeki diğer çalışmalardan farkı, KKP sisteminin başarısını algı bazında ölçmesidir. Bununla beraber, KKP uygulamalarındaki kritik başarı faktörlerinin, bilinebildiği kadarıyla, daha önce çalışılmamış bir hizmet sektörü unsuru olan ?otel?de incelemiş olmasıdır. Çalışmanın veri toplama aşamasında, Ankara?da faaliyet gösteren beş iş otelindeki 128 KKP sistemi kullanıcısına anket uygulanmış ve seçilen örneklemin tamamına ulaşılmıştır. Yapılan korelasyon analizinde, algılanan kritik başarı faktörleri ile KKP sisteminin algılanan başarısı arasında pozitif yönlü bir ilişki görülmüştür. Regresyon analizinde, yedi kritik başarı faktöründen beşi (üst yönetim desteği algısı, yazılım sağlayıcının destek algısı, proje yönetimi algısı, donanım ve yazılımın KKP sistemi ile uyumlu olması algısı, net ifade edilmiş vizyonun işletmedeki varlık algısı) ile ?KKP sisteminin algılanan başarısı arasındaki anlamlı ilişki reddedilememiştir. Ancak, değişim yönetimi algısı ile KKP sisteminin algılanan başarısı arasında anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Benzer şekilde, işletmenin geçmişten bugüne kullandığı yöntemlerin KKP sistemine uygun olması algısı ile KKP sisteminin algılanan başarısı arasında da anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır. Bu sonuçlar, otellerdeki üst düzey yöneticiler ile yüzyüze yapılan görüşmeler ile doğrulanmıştır. Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) sonuçları, KKP sisteminin algılanan başarısının; deneyimli, yıllık cirosu yüksek ve çalışan sayısı fazla olan otellerde diğer otellere nazaran daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The emerging Enterprise Resource Planning (ERP) systems with the evolving information technology, are helping organisations to integrate information from all units into a shared database. There is a widespread use of ERP systems in the service industry as much as use in the manufacturing sector; like at hospitals, restaurants, banks, public organisations and other service providers. Previous studies emphasized the ERP systems increase business performance at these service providers. The purpose of this study is to analyse the effect of perceived critical success factors (top management support, successful change management, technical support of the software developer and efficient trainings, successful project management, clearly identified vision, the compatibility of the hardware and software programmes with the ERP system, the consistency of the legacy systems with the ERP system) on the perceived success of ERP system at hospitality sector. Besides, the significant difference of the perceived success of ERP system between the hotels on hand, is inquired. The distinction of this study is to analyse the success of the ERP system on perception basis. Moreover, it investigates the critical success factors of ERP applications at a component of the service sector ? ?hotel?, which about no emprical study has been known to us in the literature. A survey was conducted to 128 ERP users at five business hotels in Ankara and by this way, the whole sample was comprehended in the study. In correlation analysis, a positive relationship between perceived critical success factors and perceived success of ERP system was found. In regression analysis, a significant relationship between five of the seven perceived critical success factors (perceived top management support, perceived technical support of the software developer and efficient trainings, perceived successful project management, perceived compatibility of the hardware and software programmes with the ERP system, perceived clearly identified vision) and the perceived success of ERP system could not be rejected. However, a significant relationship between perceived change managament and perceived success of ERP system was not found. Similarly, a significant relationship between perceived consistency of the legacy systems with the ERP system and the perceived success of ERP system was not found. These results were confirmed with the face-to-face interviews with managers working in hotels. The results of One-Way Variance Analysis (ANOVA) showed that the perceived success of ERP systems is higher at veteran hotels who have higher revenues and more employees.