Finansal gelişme ve iktisadi büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi: Türkiye örneği
The causality between financial development and economic growth: The case of Turkey
  1. Tez No: 339073
  2. Yazar: SÜLEYMAN KUTALMIŞ ÖZCAN
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYŞEN ARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada finansal gelişme ile iktisadi büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi Türkiye örneğinde incelenmektedir. Finansal gelişmişlik göstergesi olarak sekiz farklı değişkene yer verilen çalışmada 1987:1-2012:4 dönemine ait çeyrek dönemlik veriler kullanılmıştır. Finansal gelişme ile iktisadi büyüme arasındaki uzun dönemli nedensellik ilişkisinin tespiti için Johansen Eş Bütünleşme Testi uygulanmıştır. Aralarında eş bütünleşme ilişkisi bulunan değişkenlerin arasındaki nedenselliğin yönünün tespiti için ise vektör hata düzeltme mekanizmasına (VECM) dayalı nedensellik testi uygulanmıştır. Diğer taraftan aralarında eş bütünleşme ilişkisi bulunmayan değişkenler arasındaki kısa dönemli nedensellik ilişkisinin varlığını ve yönünü tespit için vektör otoregresif (VAR) modele dayalı nedensellik analizi uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre finansal aracılara ilişkin göstergelerin kullanıldığı durumlarda finansal gelişme ile iktisadi büyüme arasında uzun dönemli bir ilişki bulunurken, finansal piyasalara ilişkin göstergelerin kullanıldığı durumlarda değişkenler arasında uzun dönemli bir ilişki tespit edilememiştir. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisinin yönü incelendiğinde ise finansal derinlik göstergeleri ile iktisadi büyüme arasında ağırlıklı olarak talep çekişli ilişki bulunurken; finansal aracılık hizmetlerine ilişkin göstergeler ile iktisadi büyüme arasında arz itişli ilişki öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to investigate the causality between financial development and economic growth for the case of Turkey. In the analysis, the period of 1987:1-2012:4 is captured and eight different financial development indicators are employed. Johansen Co-integration Test is applied to comprehend the long run relation between financial development indicators and economic growth. In the case of co-integration between financial development indicators and economic growth, a vector error correction mechanism (VECM) based causality test is employed in order to determine the direction of causality. On the other hand, if there is no co-integrating relation between financial development indicators and economic growth, a vector auto-regression (VAR) based causality test is applied to determine the existence and the direction of the short run causality. Results of the study suggest that there is long run relationship between financial intermediation indicators and economic growth. However the study failed to find any long run relationship between financial markets indicator and economic growth. According to results of the analysis, there is a demand-following causality between financial deepening indicators and economic growth, and a supply-leading causality between financial intermediation indicators and economic growth.