Sosyal medya ortam ve araçlarının eğitimde kullanımına ilişkin okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin görüşleri
The perspectives of school managers and teachers regarding use of social media tools and platforms in education
- Tez No: 339074
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEFİKA ŞULE ERÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Küreselleşen dünyada teknoloji baş döndüren bir hızda ilerliyor. Günümüz insanı artık durağan, paylaşımsız ve belki de en önemlisi yavaş teknolojilerden uzak kalıyor kendisine yeni ürünler arıyor. Bunlardan biri de soysal medya. Sosyal medyanın gelişimi dijital yerliler olarak tanımlanan yeni neslin bu araçları kullanım düzeyleri ve sıklıkları göz önüne alındığında eğitim anlayışının bundan etkilenmemesi söz konusu olamaz. Bu nedenle bu çalışmada eğitimin temel aktörlerinden olan okul yöneticilerinin ve öğretmenlerin sosyal medya ortam ve araçlarının eğitimde kullanımına ilişkin görüşlerinin ne olduğunu ortaya çıkartmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada 2012-2013 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde bulunan resmi Anadolu öğretmen lisesi okul yönetici ve öğretmenlerine iki bölümden oluşan anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler yüzde frekans tablolarının yanı sıra öğretmen ve yöneticilerin yaş, Cinsiyet, Kıdem, Branş ve Görev değişkenlerine göre sosyal medya ortam ve araçlarının eğitimde kullanılmasına ilişkin görüşleri mann Whitney U testi ve Kruskall Walls testi ile incelenmiştir. Ölçümler normal dağılım göstermediğinden parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırma sonunda Öğretmen ve yöneticilerin görevlerine, yaşlarına, kıdemlerine ve branşlarına göre sosyal medya ortam ve araçlarının eğitimde kullanılmasına ilişkin görüşler arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Dil Öğretmen ve Yöneticilerin Sosyal Medya Ortam ve Araçlarının Eğitimde Kullanımıyla ilgili görüşleriyle diğer branşlar arasında anlamlı fark bulunmuştur. 16 ve üzeri kıdeme sahip öğretmen ve yöneticilerin Sosyal Medya Ortam ve Araçlarının Eğitimde Kullanımıyla ilgili görüşleri diğer kıdemlere göre düşük çıkmıştır. Sosyal Medya Ortam ve Araçlarının Eğitimde Kullanımıyla ilgili öğretmen ve yönetici görüşleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular yorumlanmış, tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technology advances with an unbelievable speed in the global world. Technological advancements offer new instruments and provides occurrence of new methods in order for all disciplines to reach their goal. Today?s people keep of stabile, unsharing, and probably the most important of all, slow technologies and seek new products for themselves. One of such is social media. Given development of the social media, utilisation levels and frequency of such instruments by the new generation defined as digital natives, it is not possible for the understanding of education not to be affected by them. Thus, in this study, it is attempted to find out the perspectives of school management and teachers, who are the principal stakeholders of education, regarding the use of social media environments and instruments in education. In this study, a questionnaire with two parts was conducted to the school management and teachers of a public Anatolian teacher training high school in Ankara in spring term of 2012 ? 2013 academic year. Resulting data, the perspectives of school management and teachers regarding the use of social media environments and instruments in education according to their age, gender, rank, branch and duty variables were analysed using Mann Whitney U test and Kruskall Walls test, as well as percentage frequency table. Nonparametric tests were used as the measurements did not show normal distribution. The distribution of answers given to the first part of the questionnaire according to their age, gender, rank, branch and duty variables was tested using chi-square test. At the end of the study, a significant difference was found among the perspectives regarding the use of social media environments and instruments in education depending on their age, rank, branch and duty variables. A significant difference was not found depending on their genders. The findings obtained from the survey were interpreted, discussed and suggestions were made.