Finansal piyasalar ve ekonomik büyüme arasındaki nedensellik ilişkisi: Türkiye örneği
The casuality relationship between financial markets and economic growth: Turkey samples
- Tez No: 586193
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Finansal sistem, fon fazlası olan iktisadi birimlerden fon açığı olan kesimlere fon akımlarını sağlayan, bu akımları etkileyen, fon tedarik ve birikimine katkıda bulunan birden fazla etmenin bir araya gelmesi sonucu oluşmuş bir yapıdır. Bu yapı, bir ekonomide tasarrufların yatırımlara dönüşüm süreci üzerinde önemli etkilere sahiptir. Bir finansal sistemin toplam ekonomi içindeki nicel büyüklüğünün artması yanında niteliksel yönden de gelişmesi finansal gelişmeyi ifade eder. Finansal gelişme kavramı ölçülürken çoğunlukla niceliksel yönden değerlendiren kriterlerin ele alındığı görülmektedir. Bu tez çalışmasında da finansal gelişme kavramı, finansal piyasaların derinlik ve büyüklüğünü ifade eden değişkenler yardımı ile yani nicelik yönü ile ele alınarak Türkiye ekonomisi için finansal gelişmenin ekonomik büyüme üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma kapsamında 1986-2018 yılları arası dönemde kayıtlanan M2 para Arzı, toplam mevduatlar ve GSYİH değişkenlerine ilişkin yıllık veriler değerlendirilmiştir. Verilerin analizi aşamasında Johansen eşbütünleşme testi kullanılmıştır. Analiz sonucunda belirlenen dönemde GSYİH'nın artışında M2 para arzının etkin olduğu sonucuna varılırken, toplam mevduatların daha az etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The financial system is a structure that provides fund flows to those with a fund deficit from more than one economic unit, which affects these flows and contributes to fund supply and accumulation. This structure has a significant impact on the transformation of savings into investments in an economy. In addition to increasing the quantitative size of a financial system in the total economy, qualitative development refers to financial development. When measuring the concept of financial development, it is observed that the criteria that assess quantitatively mostly are taken into consideration. In this thesis, the concept of financial development, with the help of variables expressing the depth and size of the financial markets, is examined with the quantitative aspect of the financial development for the Turkish economy, whether or not the impact of the economic growth has been investigated. Within the scope of the research, annual data on M2 Money Supply, Total Deposits and GDP variables recorded between 1986-2018 were evaluated. Johansen cointegration test was used for data analysis. The results of the analysis indicated that M2 money supply was effective in the increase of GDP in the determined period, while total deposits had less effect.