Üniversite öğrencilerinin aşk biçimleri ve kişilik özellikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
  1. Tez No: 339075
  2. Yazar: MİRAY AÇIKEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ BİLGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin aşk biçimleri ile kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Bunun yanı sıra cinsiyet ve doğup yaşanılan yer açısından aşk biçimleri ve kişilik özelliklerinin farklılaşıp farklılaşmadığına bakılmıştır. Araştırma betimsel nitelikte tasarlanmıştır. Çalışma grubuna uygun (elverişli) örnekleme yöntemiyle ulaşılmıştır. 2010-2011 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesinde bulunan fakültelere devam eden 305 kadın 188 erkek toplam 493 birey araştırma grubunu oluşturmuştur. Bireylerin aşk biçimlerini belirlemek amacıyla Lee?nin aşk biçimleri sınıflandırması temel alınarak Hendrick, Hendrick ve Dicke (1998) tarafından geliştirilen, Hovardaoğlu ve Büyükşahin (2004) tarafından Türkçeye uyarlanan Aşka İlişkin Tutumlar Ölçeği: Kısa Form (LAS) kullanılmıştır. Kişilik özelliklerini ortaya koymak için ise beş faktör kişilik kuramı temel alınarak Bacanlı, İlhan ve Aslan (2009) tarafından geliştirilen Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi?nden (SDKT) yararlanılmıştır. Katılımcıların demografik bilgileri ise araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmada bireylerden toplanan verilerin analizinde SPSS-15 (Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı) kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, Pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, alt problemlere bağlı olarak çoklu regresyon ve varyans analizi tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmada hata payının üst sınırı .05 alınmıştır. Araştırmada verilerin analizi sonucunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir: Üniversite öğrencilerinin sorumluluk kişilik özelliği özgeci aşk, arkadaşça aşk ve mantıklı aşk biçimlerini, dışadönüklük tutkulu aşk biçimini, uyumluluk ise oyun gibi aşk biçimini yordamaktadır. Aşk biçimleri cinsiyete göre değerlendirildiğinde; kadınlar özgeci ve mantıklı aşkta, erkekler oyun gibi aşkta daha yüksek puanlar almışlardır. Kişilik özelliklerinden sadece duygusal denge cinsiyete göre değişmekte olup kadınlarda erkeklerden manidar olarak yüksek olduğu belirlenmiştir. Doğup yaşanılan yere göre kişilik değerlendirildiğinde ise sadece dışadönüklük büyükşehirde yaşayanlarda daha fazla görülmektedir. Araştırmada elde edilen bulgular alan yazın ışığında tartışılmış ve yorumlanmıştır. Ayrıca uygulayıcılara ve araştırmacılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between love styles and personality traits of the university students was examined. Besides, whether the love styles and personality traits differ with regard to gender and hometown was analyzed. The study was designed as a descriptive study and convenient sampling was utilized for this study. The data were gathered from 493 university students consisting of 305 females and 188 males studying in different departments at Beytepe campus of Hacettepe University in 2010-2011 Spring Term. To investigate the love styles of the participants, Love Attitudes Scale: Short Form (LAS) designed by Hendrick, Hendrick ve Dicke (1998) based on Lee?s categorization of love styles and adapted to Turkish by Hovardaoğlu ve Büyükşahin 2004 was utilized. To explore the personality traits, Adjective Based Personality Scale (ABPT) devised by Bacanlı, İlhan ve Aslan (2009) based on Five Factor Model was administered to the participants. A Personal Information Form was developed by the researcher in order to obtain information on students? demographic characteristics. To evaluate the data collected, descriptive statistics, Pearson Moment Correlation techniques, multiple regression and analysis of variance were performed by using SPSS-15 (statistical package for social sciences). In the study, significance level was determined as .05. The results indicated that; university students? personality factor of ?conscientiousness? predicts the love styles of Agape (selfless love), Storge (friendly love) and Pragma (rational love). University students? personality factor of ?Extraversion? predicts the love style of Eros (passionate love). University students? personality factor of ?Agreeableness? predicts the love style of Ludus (love played as a game). There is a significant relationship between love styles and gender. Only the personality factor of ?Neuroticism? correlates with gender. There is a significant relationship between love styles and hometown. Only the personality factor of ?Extraversion? correlates with hometown. The results obtained in the research are discussed in the lights of literature and they are interpreted. Besides, suggestions are given to the practitioners and researchers.