The role of graphic novels in teaching English as a foreign language
Çizgi romanın İngilizcenin yabancı dil olarak öğretiminde rolü
- Tez No: 339076
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışma Çizgi Romanın İngiliz Dili Öğretiminde bir etkiye sahip olup olmadığını tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Söz konusu çalışma TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi 10ncu sınıf UB (Uluslararası Bakalorya) programında 2011-2013 akademik yılı itibariyle devam etmekte olan 56 öğrenciye 5 hafta boyunca uygulanmıştır. Araştırma 2012-2013 akademik yılı birinci yarıyılda yapılmıştır. Araştırmaya katılan katılımcılar TED Ankara Koleji Vakfı Özel Lisesi 10 ncu sınıf UB öğrencileri olup, yaklaşık 10 yıldır İngilizce eğitimi almaktadırlar. Araştırmada veri toplama aracı olarak, öğrencilerin Çizgi Romana olan aşinalığı için bir anket, Çizgi Roman okuma deneyimlerini belirtmek için bir mülakat ve öğrencilerin test sonuçları belirlemek için bir test kullanılmıştır. Bu çalışmayı yapmak için iki hazırlık 10 UB sınıfı seçilmiştir. TED Ankara Kolejinde bulunan bütün hazırlık 10 UB sınıfların aynı İngilizce seviyesinde olduğu beklentisi vardır. 9 hazırlık UB den 10 hazırlık UB ye devam etmek için İngilizce not ortalamasının 4 (70-85 arası) olması gerekmektedir, dolayısıyla bu çalışma için rastgele bir seçim yapıp deney gurubunu 10C ve kontrol grubu olarak 10E seçilmişitr. Çalışmanın başlangıcında kontrol (N=30) ve deney grubu (N=26) öğrencilerine MacBeth isimli oyun verilmiştir. Kontrol grubu bu oyunun orjinal yazılı metnini çalışırken, deney grubuna da bu oyunun çizgi roman versiyonu verilmiştir. İlk önce öğrencilerin çizgi romana olan aşinalıkları ve okumaya karşı genel tutumlarını ölçmek amacıya bir anket uygulanmış ve anketten sonra 5 hafta süren bir uygulama yapılmıştır. Bunun akabinde de çocukların çizgi roman deneyimleri ile ilgili daha çok bilgi alabilmek için bir röportaj yapılmıştır. Son olarak her iki gruba uygulanan son-test sonuçları karşılaştırılmıştır. Çalışmada toplanan verileri hesaplamak için SPSS 13.0 kullanılmıştır. Elde edilen veriler amaçlara uygun olarak aritmetik ortalama, standard sapma, t testi ve p değeri kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucunda, kontrol ve deney grubu arasında sonrakinin lehine kaydadeğer bir fark bulunmuştur. Bu sonuçlar ışığında gelecekteki İngiliz Dili Eğitimi Alanındaki çalışmalar için bazı çıkarım ve önerilere de yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study was to investigate the effects of using Graphic Novels in Teaching English as a Foreign Language. The study was conducted with 56 10th grade IB (International Baccaloriate) students at TED Ankara College Foundation Private High School in the 2010-2013 academic year in a 5-week period. The study was done during the first semester of the 2012-2013 academic year. The participants of the study were IB grade 10 students and had been studying English for nearly 10 years. The data collection instrument used in this study was a questionnaire about student familiarity towards Graphic Novels, an interview about the Graphic Novel experience and the scores of the post-test. Two prep 10 IB classes were chosen to conduct this study. It is expected that all prep 10 IB classes have the similar English level as it is a prerequisite that the average of the English subject be a 4 (70-85) in prep 9 IB to pass to prep 10 IB. For this reason, the experimental group (10 C) and the control group (10 E) were chosen randomly. At the beginning of the study, the control (N=30) and experimental group (N=26) students were given the play of MacBeth. The control group studied the original written play in text format, whereas the experimental group received the original play in graphic format. First, a questionaire was developed and administrated to the students in the experimental group so as to measure to what extent the participants were familiar with the Graphic Novels and their general approaches to reading in the target language. After the questionnaire, the treatment was started and lasted for 5 weeks. This was followed by an interview to get a better insight of their experience with the Graphic Novel. Finally a post?test was administrated and the scores of both groups were compared. The SPSS 13.0 software was used to measure the data gathered in the research. The data was analyzed according to the arithmetic mean, standard deviation (sd), t- test and the p value. The results of this research showed that there was a significant difference between the control group and experimental group in favor of the latter. The Graphic Novel played a significant role in English Language Teaching. In the light of these findings, further implications and suggestions were put forward for future studies in English Language Teaching.