Türkiye ekonomisi temelinde balassa-samuelson hipotezinin geçerliliği
Validity of balassa-samuelson hypothesis from the perspectives of Turkish economy
- Tez No: 339089
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ERDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
1973?te Bretton Woods sisteminin çökmesiyle dünyada serbest dalgalı kur rejiminin kullanımı yaygınlaşmış ve döviz kuru hareketleri iktisat literatüründe çok daha fazla tartışılmaya başlamıştır. Reel döviz kuru hareketleri ile ilgilenen birçok çalışma yapılmış ve reel döviz kurunun belirlenmesine yönelik birçok teori ortaya atılmıştır. Bu teorilerin en dikkat çekicilerinden biri de reel döviz kurunda denge düzeyinden sapmaların nedenini ticarete konu olan ve ticarete konu olmayan sektörler arasındaki verimlilik farkına dayandıran Balassa-Samuelson hipotezidir. Bu tez çalışmasında Balassa-Samuelson hipotezi, Türkiye ekonomisi temelinde 25 ülke çiftlerinden oluşan ve 1970-2011 yıllarını kapsayan panel veri seti kullanılarak irdelenmektedir. Bu doğrultuda, Kao (1999) ve Pedroni (2004) tarafından ortaya konulan panel eşbütünleşme testleri uygulanarak, reel döviz kuru ile göreli kişi başı GSYİH değişkenleri arasındaki uzun dönem ilişki sorgulanmıştır. Kao testi sonuçları iki değişken arasında bir eşbütünleşme ilişkisinin varlığını ortaya koyarken, Pedroni testi sonuçları tam aksi yönde sonuçlar üretmiştir. Özetle, çalışma kapsamında ele alınan dönemde ve ülkelerde Balassa-Samuelson hipotezinin geçerliliğine ilişkin bulgulara dayanarak kesin bir sonuca ulaşmak mümkün olmamaktadır. Sonuçların kullanılan test tekniğine göre farklılaştığı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
After the collapse of Bretton Woods system in 1973, many countries have adopted floating exchange rate regime, raising concerns over the high volatility in exchange rate behavior. There are many theoretical works in the literature of international finance trying to explain the determinants of exchange rates, one of which is Balassa-Samuelson hypothesis put forward originally by Harrod (1933) and later by Balassa (1964) and Samuelson (1964). According to the hypothesis, the deviation of real exchange rate from its equilibrium level results from the productivity differences between tradable and non-tradable sectors. There is a great deal of studies empirically testing the validity of the hypothesis, with mixed evidence. In this thesis, Balassa-Samuelson hypothesis is examined empirically from the perspectives of Turkish economy, employing bilateral panel data from 25 OECD countries over the periods of 1970-2011. The study performs panel cointegration tests to see if real exchange rates and relative productivities of the countries in the sample form a stable and meaningful relationship in the long run. While the results from Kao panel cointegration test indicate that there is a long run relationship between the variables of interest, those from Pedroni test reveal that the variables are not cointegrated. As a result, the study shows that the results are sensitive to the choice of cointegration test, providing only partial evidence on the validity of Balassa-Samuelson hypothesis.