Is a mining union feasible among member states of the Organization of Turkic States? A mining- oriented model proposal for the economic integration of the organization
Türk Devletleri Örgütü üye devletleri arasında bir madencilik birliği uygulanabilir mi? Örgütün ekonomik entegrasyonu için madencilik odaklı bir model önerisi
  1. Tez No: 971176
  2. Yazar: SERCAN OĞUZ TÜRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ALİ YÜLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Maden Mühendisliği ve Madencilik, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Mining Engineering and Mining, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ostim Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
Özet
21. Yüzyılda doğal kaynakların stratejik yönetimi, yalnızca ekonomik kalkınma değil, aynı zamanda bölgesel entegrasyon süreçleri açısından da belirleyici bir unsur haline gelmiştir. Bu tez çalışması, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) üyesi ülkelerin sahip oldukları zengin yer altı kaynaklarını bölgesel ekonomik entegrasyon perspektifinde değerlendirme ihtiyacından hareketle, madencilik sektörü temelinde ortak bir ekonomik iş birliği modeli geliştirmenin mümkün olup olmadığını incelemektedir. Çalışma, Bela Balassa'nın ekonomik entegrasyon aşamaları teorisi çerçevesinde, sektörel entegrasyonun uygulanabilirliğini test etmekte ve Avrupa Birliği başta olmak üzere çeşitli bölgesel birliklerin deneyimlerinden yararlanmaktadır. Tezde, öncelikle ekonomik iş birliği ve entegrasyon kavramları kuramsal düzlemde ele alınmış, ardından realist ve liberal uluslararası ilişkiler teorileri çerçevesinde bölgesel örgütlerin işlevleri tartışılmıştır. Akabinde, Avrupa Birliği, NAFTA, ASEAN ve BRICS gibi örnekler analiz edilerek karşılaştırmalı bir perspektif oluşturulmuştur. TDT'nin kurumsal yapısı, karar alma mekanizmaları ve ekonomik iş birliği girişimleri ayrıntılı biçimde değerlendirilmiş; Türkiye, Kazakistan, Kırgızistan, Azerbaycan ve Özbekistan'ın madencilik sektörleri ülke bazında incelenmiştir. Araştırmanın temel hipotezleri arasında, doğal kaynakların koordineli yönetiminin bölgesel entegrasyonu güçlendirebileceği, madencilik politikalarının uyumlaştırılmasının yatırım ortamını iyileştireceği ve ortak girişimlerin ekonomik büyümeye katkı sağlayabileceği yer almaktadır. Bu kapsamda geliştirilen model önerisi; kurumsal yapı, finansman mekanizmaları, teknoloji transferi, hukuki uyum ve uygulama süreci gibi başlıklarda bütüncül bir yol haritası sunmaktadır. TDT ülkeleri arasında maden sektörü merkezli bir ekonomik bütünleşmenin, hem bölgesel kalkınma açısından hem de küresel düzeyde stratejik bir güç unsuru olarak değer taşıdığı ortaya konmuştur. Bu çalışma, doğal kaynak temelli iş birliği modellerine yönelik akademik literatüre katkı sunarken, politika yapıcılara yönelik uygulanabilir öneriler de içermektedir.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the strategic management of natural resources has become a critical factor not only for economic development but also for regional integration processes. This thesis examines whether a sectoral-based economic cooperation model can be developed among the member states of the Organization of Turkic States (OTS) based on their rich mineral reserves. The study evaluates the potential for creating a“Mining Union”within the framework of regional economic integration, using Bela Balassa's stages of integration theory and draws comparative insights from international examples such as the European Union, NAFTA, ASEAN, and BRICS. The research first presents the conceptual and theoretical foundations of economic cooperation and integration and then discusses the role of regional organizations from realist and liberal international relations perspectives. It then provides a country-based sectoral analysis of the mining industries in Türkiye, Kazakhıstan, Kyrgyzstan, Azerbaijan, and Uzbekistan, as well as examining the institutional structure and economic cooperation initiatives of the OTS. The study tests key hypotheses including the idea that coordinated management of natural resources can strengthen regional integration, harmonized mining policies can improve the investment climate, and joint ventures and technology transfer can contribute to economic growth. Ultimately, it is argued that a mining-centered economic integration among OTS members could contribute significantly to both regional development and global strategic influence. The study offers original contributions to the literature on natural resource-based regional cooperation and provides policy recommendations for decision-makers.