Courtly love tradition in Malory's Le morte Darthur reconsidered
Malory'nin Le Morte Darthur'unda saraylı usulü aşk kavramının yeniden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 339088
  2. Yazar: MERİÇ TUTKU ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BURÇİN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Saraylı usulü aşk, Ortaçağ Döneminde toplumun şekillenmesine yardım etmiş ve karşılığında toplum tarafından şekillendirilmiş, Ortaçağ Avrupasına ait, aşığı yüceltici bir aşk kavramıdır. Bu kavramın kökleri Antik Roma dönemi edebiyatı, İspanyol-Arap şiiri ve felsefesi, Troubadour aşk şiiri, feodalizm ve Hristiyanlık gibi pek çok geleneğe dayanır. Ortaya çıktığı zaman, saraylı usulü aşk rağbet gören ve kabul edilen bir uygulamaydı. Ancak, aynı zamanda bu kavrama karşı eleştirel olan ve şüphe ile yaklaşan yazarlar da bulunmaktaydı. İngilizce?de yazılmış Kral Arthur hikayelerinin ilk tam derlemesi olan Le Morte Darthur adlı eserin yazarı Sir Thomas Malory de bu yazarlardan biridir. Bu tezin amacı Le Morte Darthurda Malory?nin saraylı usulü aşk geleneğine karşı olan eleştirel tutumunu incelemektir. Malory eserine üç aşk üçgeni dahil etmektedir ve her bir aşk üçgenine karşı sergilediği tutum, onun saraylı usulü aşk geleneğine karşı olan tavrını göstermektedir. Uther-Igrayne-Gorlois ve Tristan-Isolde-Mark arasındaki aşk üçgenlerini aktarırken, Malory bu ilişkilerin saraylı aşkı olmadığını vurgular. Ancak Malory, Lancelot-Guinevere-Arhur aşk üçgenini, saraylı usulü aşkın yıkıcı etkilerini göstermekte kullandığı için diğer iki aşk üçgeninden farklıdır. Bu çalışmanın sonucunda, birbirinden farklı üç aşk üçgeni kullanarak, bu aşk üçgenleri arasındaki farklılıklara dikkat çekerek ve bu aşk üçgenlerinin saraylı usulü aşk geleneğine nasıl uyduklarını ya da uymadıklarını göstererek Malory?nin zamanın rağbet gören kavramlarından olan saraylı usulü aşka karşı eleştirel bir duruş sergilediği kanıtlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Courtly love convention was a medieval European concept of ennobling love which helped the shaping of society and in return which was shaped by the society during the Middle Ages. The concept has its roots in many traditions such as classical literature, Hispano-Arabic poetry and philosophy, Troubadour poetry, feudalism and Christianity. Courtly love was popular and an accepted convention. However, there were also writers who were critical and suspicious of the concept. Sir Thomas Malory, whose Le Morte Darthur is the first collection which brings together all the Arthurian stories in English, is one of them. The purpose of this thesis is to examine Malory?s criticial attitude towards the courtly love convention in Le Morte Darthur. Malory includes three different love triangles in his work and his treatment of each triangle demonstrates his stance towards courtly love. While relating the love triangles between Uther-Igrayne-Gorlois and Tristan- Isolde-Mark, Malory is neutral and not critical. However, the Lancelot-Guinevere- Arthur love triangle is different from the other two, as Malory uses this story to illustrate the catastrophic effects of courtly love. This thesis, therefore, concludes that by employing three different love triangles, pointing out their differences and illustrating how they conform or do not conform to the courtly love convention, Malory aims to present a critical stance towards courtly love.