Türkiye ekonomisi için stok akım tutarlılığı modellemesi
Stock flow consistent modeling for turkish economy
- Tez No: 485446
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
Stok akım tutarlılığı modeli, makroekonomiye parasal ve finansal açıdan bir çerçeve sunmaktadır. Bu çalışma stok akım tutarlılığı kapsamında Türkiye ekonomisi için hazırlanmış dört modeli içermektedir. Stok akım tutarlılığı modelinin ana hedefi, ekonominin farklı sektörleri arasındaki fon akışını ortaya koymaktır. Stok akım tutarlılığı modeli, milli gelir ve üretim hesapları ile fon akım hesaplarına dayalı makro dinamik bir modeldir. Stok akım tutarlılığı modeli, yatırımların finansman kaynağının ne olduğunu, bütçe ve cari açıkların nasıl finanse edildiğini açıkça ortaya koyan bir modeldir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ekonomisinde kamu borç stoku ve özel sektör borç stokunun yoğun olarak yaşandığı yıllar temelinde, faiz ve döviz kurlarındaki ani değişimlerin etkisini analiz etmek amacıyla stok akım tutarlılığı modeli çerçevesinde bir makro ekonomik model kurmak ve bu modelin simülasyon sonuçlarını ortaya koymaktır. Simülasyon sonuçları, Türkiye ekonomisi için kurulan stok akım tutarlılığı modelinin, Türkiye ekonomisinde yaşanan gelişmelerle uyumlu sonuçlar verdiğini ortaya koymaktadır. Simülasyon sonuçları göstermektedir ki; Türkiye ekonomisinde büyümenin temel dinamiklerinden birisi de düşük maliyetli borçlanmadır.
Özet (Çeviri)
Stock flow consistent model provides a monetary and financial framework to macroeconomics. This study contains four models established for the Turkish economy within the context of stock flow consistency. The main objective of the stock flow consistent model is to reveal the flow of funds between different sectors of the economy. Stock flow consistent model is a macro dynamic model based on national income and production accounts and flow of funds accounts. Stock flow consistency is a model that clearly shows the sources of financing for investments, how the budget and current account deficits are financed. The aim of this study is to establish a macroeconomic model within the framework of the stock flow consistent model and analyze the simulation results of this model in order to analyze the effects of the sudden changes in interest rates and exchange rates on the basis of years of government debt stock and private sector debt stock in the Turkish economy. The simulation results show that the stock flow consistent model established for the Turkish economy gives compatible results to the developments experienced in the Turkish economy. Simulation results show that; one of the basic dynamics of growth in the Turkish economy is low-cost borrowing.