Türkiye'deki Kırgız ve Kazak kökenli göçmen girişimciler üzerine bir alan araştırması
The case study on Kyrgyz and Kazakh immigrant entrepreneurs in Turkey
- Tez No: 339103
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu niteliksel araştırmanın amacı İstanbul?daki Kırgız ve Kazak göçmenleri girişimciliğe teşvik eden bireysel özellikleri incelemek ve Waldinger, Aldrich ve Ward?ın ?Etkileşim Modeli çerçevesinde girişimcilik stratejisinin belirlenmesinde önemli değişkenler olan grup karakteristikleri ve fırsat yapılarını incelemektir. Ayrıca, göçmen girişimcilerin gözünden kendi grubuyla yerli halkın girişimciliklerinin değerlendirmesini öğrenmek de bir diğer amaçtır. Araştırma çeşitli kuruluşların yardımı aracılığıyla kartopu yöntemi uygulanarak belirlenen 19 girişimciyle yüz yüze mülakat ve İstanbul?da yoğun yerleştikleri semtte gözlem yöntemleri uygulanarak gerçekleşmiştir. Araştırma sonucunda Türkiye?ye gelen Kırgız ve Kazak göçmenleri göç şartları, göç öncesi ve sonrası süreç ve göçmenlerin özellikleri bakımından 1990 öncesi ve sonrası göç edenler şeklinde iki grupta incelemek gerekliliği görülmüştür. 1990 öncesi gelenler arasında sosyal sermayenin büyük rolü olduğu ancak bu girişimciliği teşvik etme bakımında Kazakların ilk kuşağında büyük rol oynarken, İkinci kuşakta ve Kırgızlarda iş kurmaya pek katkısı olmadığı belirlenmiştir. Türkiyede göçmenlere yönelik ayırım veya dışlama tespit edilmemiştir. Göçmenler uzun süre ev sahibi ülkede kaldıkları için belli oranda asimile oldukları, dil, kültür, çevre vs. bakımından herhangi bir dezavantajlı durumdan söz edilemediği ve yerliler gibi genel pazara hitap eden, aynı piyasada eşit düzenlemelere tabi oldukları görüldü. 1990 sonrası gelen göçmenler açısından ise sosyal, ekonomik veya etnik sermayeden ziyade göç sürecinde edinilen yakın dostlukların katkısı olduğu. Bireysel anlamda ise yüksek eğitim seviyeleri, farklı dil bilmeleri Türkiye ekonomisi ve politikasında uygun düşen iş fırsatlarında avantaj sunmuştur. Devlet düzenlemeleri bakımından yabancıların firma kurma aşamasında değil fakat ona bağlı göçmenlerin girişimcilik seviyesini olumsuz etkileyebilecek hukuksal düzenlemeler görüldü. Her iki grupta kültürü ve yaşam şekli ve tarihsel geçmişten kaynaklanan yerlilerden daha düşük girişimcilik seviyesi tespit edilmiştir. Ancak çevresel faktörlerden kaynaklanarak zaman ve mekâna göre değiştiği belirlenmiştir. Türkiye?deki göçmenlerin genel yapısı aynı çerçevede daha farklı araştırma yöntemiyle veyahut Kırgız ve Kazakların başka ülkelerdeki durumu ve ülkesine katkısı incelenmesi alanda faydalı katkı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this qualitative study is to examine individual characteristics that promote entrepreneurship of Kyrgyz and Kazakh immigrants in Istanbul and to investigate the group characteristics and the opportunity structure which are important variables in determining immigrant entrepreneurial strategy within the framework of Waldinger, Aldrich and Wards?