Genişletilmiş planlanmış davranış teorisi modeli kapsamında otel müşterilerinin yeşil yıldızlı otelleri tekrar ziyaret etme niyetlerinin incelenmesi
Using extended theory of planned behavior is to examine revisit intentions of green hotels customer: An empirical investigation
- Tez No: 339104
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırmanın amacı, Planlanmış Davranış Teorisi modelinin genişletilmiş halini kullanarak yeşil yıldızlı otelleri ziyaret eden otel müşterilerinin bu otelleri tekrar ziyaret etme niyetlerini incelemektir. Araştırmada kullanılacak olan birincil veriler, Türkiyede bulunan yeşil yıldızlı otelleri ziyaret eden otel müşterilerine anket uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda; otel müşterilerinin yeşil yıldızlı otelleri tekrar ziyaret etmeye yönelik davranışsal inançları arttıkça tutumlarının olumlu yönde geliştiği ve normatif inançları arttıkça sübjektif normlarının arttığı sonucu bulunmuştur. Diğer taraftan algılanan davranışsal kontrol ile kontrol inançları arasında bir ilişki olmadığı yapılan korelasyon analizi sonunda ortaya çıkmıştır. Buna ilaveten yeşil yıldızlı otellerin hizmet kalitesi arttıkça otel müşterilerinin tatmin düzeylerinin ve tutumlarının arttığı tespit edilmiştir. Araştırmada yapılan regresyon analizi sonuçlarına göre otel müşterilerinin subjektif normları ve tatmin düzeylerinin tekrar ziyaret etme niyetlerinin üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber yeşil yıldızlı otellerin genel imajları, otel müşterilerinin tekrar ziyaret etme niyeti üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Diğer taraftan, algılanan davranışsal kontrol, tutum ve geçmiş ziyaret sıklığının, otel müşterilerinin tekrar ziyaret etme niyetleri üzerinde herhangi bir etkisi olmadığı sonucu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to use Extended Theory of Planned Behavior and is to examine the revisiting intentions of green hotels customers. Primary data is collected by means of survey method from the green hotels? customers in Turkey. Based on the pearson analysis conducted, the behavioral beliefs of customers who revisit green hotels and customers attitudes correlates positively. At the same time, normative beliefs and subjektif norms correlates positively. Service quality of green hotels correlations with attitude and customer satisfaction level positively. On the other hand, perceived behavioral control does not correlate with control beliefs. According to the multiple regression analysis results, customer satisfaction and subjektive norms influence customer revisit intention positively. İn addition, green hotels? overall image affects customers? revisit intention. On the contrary, perceived behavioral control, attitude and past behavioral frequency do not have an influence on revisit intention.