Türkiye'de desantralizasyon çabaları çerçevesinde yerel yönetimlerin kamu altyapı yatırımlarının finansmanında sermaye piyasasından yararlanma imkanları
Opportunities for local governments in infrastructure finance via capital markets within the framework of decentralization efforts in Turkey
- Tez No: 339112
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ÖMÜRGÖNÜLŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmenin etkileri pek çok alanda olduğu gibi kamu yönetimi alanında da hissedilmekte, kendini merkezi yönetimden yerel yönetimlere görev ve yetki devri şeklinde göstermektedir. Desantralizasyon olarak nitelendirilen bu olgu bir yönüyle yerel yönetimlerin mali açıdan özerk bir statüye sahip olmalarına da yol açmaktadır. Bu açıdan, yerel yönetimlerin kamu altyapı yatırımlarının finansmanında, bu özerkliklerini azami düzeyde kullandıkları ülke uygulamalarıyla da mevcuttur. Türkiye?de de benzer uygulamaların görülebilmesi, orta ve uzun vadeli finansman sağlayan sermaye piyasalarının kullanılması ile mümkün olabilecektir. Çalışmada, yerel yönetimlerin sermaye piyasasından kaynak temin edebilecekleri modeller ortaya konmakta ve bu modellerin geliştirilmesine yönelik değerlendirmelerde bulunulmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda altyapı yatırımlarının, bu yatırımlara özel olarak kurulan yatırım ortaklıkları vasıtasıyla finanse edilmesinin diğer tüm modellerin tek bir şirket bünyesinde bir arada uygulanabilmesine imkan tanıyacağı sonucuna varılmıştır. Bu modelle, vergi avantajlarıyla düzenlenmiş esnek bir finansman yapısı oluşturulabileceği ve yerel yönetimlerin kamu yönetimi bütçesindeki yükünün azaltılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The effects of globalization are perceived in the area of public administration as well as in many other areas and shows up as delegation of duties and authorities from central to local governments. This phenomenon is called decentralization that in a way requires local governments to have fiscal autonomy. Hereby, it is common for local governments to use their autonomy in infrastructure finance in many countries. It would also be possible for our country?s local governments to have fiscal autonomy if capital markets, providing long-term finance, are utilized. In this study, we discuss several models, which local governments may utilize capital markets, and try to evaluate how to improve these models. We conclude that, investment trusts specialized in infrastructure finance would play a role of a central hub, where lots of capital market models may be implemented all together. It would be possible to create an elastic financial structure benefiting from tax advantages and to relieve local governments? burden on general budget by means of this general model.