Erasmus programına katılan gençlerin Türkiye'deki ve gittikleri ülkelerdeki gençlere ve gençlik hizmetlerine ilişkin görüşleri
Opinions of young people about youth services both in Turkey and the country they lived in as exchange students when participating in erasmus programme
- Tez No: 339117
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT IŞIKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Bu araştırmanın amacı, bir Avrupa Birliği Yaşam Boyu Öğrenim Programı olan Erasmus Programına katılan gençlerin, Türkiyedeki ve gittikleri ülkelerdeki gençlere ve gençlik hizmetlerine ilişkin görüşlerinin ortaya konulmasıdır. Bu bağlamda, araştırma kapsamında, farklı bir ülkede değişim öğrencisi olarak bulunmuş gençler ile çalışılmış, bu gençlerin Türkiyedeki ve gittikleri Avrupa ülkesindeki gençlik ve gençlik hizmetlerine ilişkin görüşleri olduğu gibi aktarılmaya çalışılmıştır. Nicel araştırma tasarımının kullanıldığı araştırmada Avrupa Birliği Yaşam Boyu Öğrenim Programlarından biri olan Erasmus Programı ile Hacettepe Üniversitesi aracılığıyla yurt dışına çıkmış 18?30 yaş aralığındaki 178 gençten görüşme formu aracılığıyla alınan bilgi ve görüşler değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda, Avrupa ülkelerine kıyasla Türkiyenin gençlik politikalarının ve hizmetlerinin gençleri gözetmediği, bu politikaların ve hizmetlerin gençlerin kişisel, sosyal, ekonomik vb. gereksinimlerini karşılamada, sahip oldukları hakları kullanmalarını sağlamada yetersiz olduğu görülmüştür. Eğitim, katılım, sağlık, istihdam, barınma ve sosyal güvenlik göstergelerine göre yapılan değerlendirmelerin sonucunda Avrupa ülkelerinin gelişmiş olduğu, Türkiye?de ise bu konularla ilgili yapısal sorunların yaşandığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to disclose the opinions of young people about the youth and the youth services both in Turkey and the country they lived in as exchange students when participating in Erasmus Programme. The researcher conducted this research with young people who experienced living in and studying abroad when participating in the Erasmus Programme, a part of European Union Lifelong Learning Programme, via Hacettepe University. In this research, quantitative research method is adopted and the opinions of 178 young people (18-30 years old) are gathered with a questionnaire and then evaluated afterwards. The results have shown that in comparison with the youth policies and the youth services in the European Union member countries, the youth policies and the youth services in Turkey are insufficient to meet their requirements such as, personal, social and economic needs and to enable them to benefit from their rights. The assessment made according to the indicators of health, education, participation, housing, employment and social security have shown that European Union member countries are advanced while Turkey has infrastructural problems regarding the issues that listed above.