Silindirik kapların derin çekilmesinde baskı plakası kuvvetlerinin cidar incelmesine etkilerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of effect of blank holder loads on thinning in deep drawing
  1. Tez No: 339145
  2. Yazar: AYSUN TONKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHİR ALTINBALIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Konstrüksiyon ve İmalat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında saç şekillendirme yöntemlerinden derin çekme işlemi üzerinde çalışılmıştır. Bu çalışmada tek etkili preste, çift etkili pres mantığı oluşturularak dairesel bir sacdan silindirik bir kap elde etmek için derin çekme işlemi uygulanmıştır. Silindirik bir kap elde etmek için kullanılacak sacın, tasarlanan kalıp yüzeylerine göre bilgisayar ortamında simülasyonu yapılmıştır ve bu simülasyon sonucunda ortaya çıkan kuvvetlere göre kalıp üzerinde belirli pot kuvvetleri oluşturularak pres altında, tasarlanan kalıpla, silindirik parçalar basılmıştır.Bu tez çalışmasının temelde iki amacı vardır. Bunlardan biri, tek etkili pres kullanılarak çift etkili presteki gibi farklı stroklarda ayrı pot kuvvetleri kullanılarak silindirik parça elde edilmesidir. Çalışmanın diğer bir amacı da, bilgisayar ortamında yapılan simülasyon sonuçlarına göre parçada ortaya çıkan incelme değerleri ile gazlı yaylar ile elde edilen pot kuvvetlerinin pres altından çalıştırılan uygulama kalıbında kullanılması ile basılan parçada oluşan incelme değerlerinin kıyaslanmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, deep drawing process, which is one of the sheet metal forming methods, has been investigated. In this thesis, a cylindrical cup has been deep drawn from a circular sheet plate by using single action press by considering a double action press. A computer simulation was done for designing a die to obtain a cylindrical cup from a sheet metal. As a result of this simulation, cylindrical parts were deep drawn by using the designed die set by creating specific pot forces over the die.This thesis has two purposes. One of them is to deep drawn cylindrical cups by using single action pres as if it were a double actioned pres where different pot forcess could be applied on different strokes. Another aim of the study is to compare the thinning in the drawn parts in computer results and these in practice.