Balarısı (Apis mellifera L.) kolonilerinde mevsime bağlı hijyenik davranışın belirlenmesi üzerine bir araştırma
The effects of season on the hygienic behavior of honey bee (Apis mellifera L.) colonies
  1. Tez No: 339148
  2. Yazar: HAKAN TOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, balarısı (Apis mellifera L.) kolonilerindeki temizleme davranışının mevsime bağlı değişimi incelenmiştir. Ayrıca, bu değişimin koloniler arasındaki varyasyon düzeyi ve koloni ergin işçi arı populasyonu, kuluçka etkinliği, sıcaklık, bal verimi ile olan ilişkileri araştırılmıştır. Çalışmada 90 arı kolonisinin Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında ölü pupa temizleme davranışları belirlenmiştir. Sıvı nitrojen yöntemi uygulanarak ölü pupa sayımı ilk 24 ve ikinci 24 saatlik sürede yapılmıştır.Kolonilerin pupa temizleme davranışları aylara ve sayım saatine göre farklılık göstermiştir. Koloniler en yüksek ölü pupa temizleme etkinliğini Temmuz ve Eylül aylarında göstermişlerdir. Bu iki ayda ortalama pupa temizleme miktarı sırasıyla 144.30±2.32 ve 146.98±2.62 adet pupa/koloni/48 saat olmuştur. En az pupa temizleme etkinliği ise sırasıyla 126.47±3.42 ve 131.28±3.52 adet pupa/koloni/48 saat ile Mayıs ve Ağustos aylarında belirlenmiştir. İlk 24 saatte ortalama 110.08±1.72 adet pupa/koloni ve % 66.72'si temizlenirken ikinci 24 saatte ise 28.09±0.93 adet pupa/koloni ve % 17.02'si temizlenmiştir (P0.05; r=-0.031) bulunmuştur.Koloniler mevsim içerisinde herhangi bir stres durumunda (bal hasadı, eşek arısı, arıcı kuşu, yer düzenleme) daha az ölü pupa temizleme etkinliği göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the effects of the season on the hygienic behavior of honey bee colonies. The relationships between removal of dead pupae and adult worker bee population, brood rearing activity, wax production, temperature and honey yield were also examined. The hygienic behavior (removal of dead pupae) of 90 honey bee (Apis mellifera) colonies was compared for 5 months. The liquid nitrogen technique was used in May, June, July, August and September.Dead pupae were counted after the first 24 hours and the second 24 hours from nitrogen application.