Balarısı kolonilerinde (Apis mellifera L. ) farklı besleme programlarının koloni gelişimi ve bal verimine olan etkilerinin araştırılması
The Performance and honey production of the bee colonies (Apis mellifera L. ) feeding programs before nectar season
- Tez No: 121320
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR AKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Bu araştırma, 09/05- 22/08/2000 tarihleri arasında Sivas ili Zara ilçesinde yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı, Zara yöresinde nektar akımı dönemi Öncesinde uygulanacak olan farklı besleme programlarının bal ansı ( Apis mellifera L.) kolonilerinin performansı ve bal üretimi üzerine olan etkilerinin araştırılmasıdır. Araştırmada kullanılan koloniler, araştırma öncesinde an populasyonu ve yavru bakımından eşit üç gruba ayrıldı; birinci grup bal şurubuyla, ikinci grup şeker şurubuyla beslendi ve üçüncü grup kontrol grubu olarak kullanıldı. Besleme yöntemleri, tesadüf parselleri deneme plânına göre test edilerek varyans analizi yapıldı. Araştırma sonucunda, koloni popülasyonlarında ve! bal veriminde özellikle bal şurubuyla besleme yapılan kolonilerde önemli artışların olduğu saptandı. Besleme yöntemlerinin en önemli etkisi bal veriminde gözlendi. Bal şurubuyla besleme yapılan kolonilerde verim artışının; şeker şurubuyla besleme yapılanlara göre %50, kontrol kolonilerine göre ise %125 daha fazla olduğu belirlendi. Sonuç olarak, uygun zamanda yapılacak besleme yönteminin, verimi artırıcı yönde etkili olduğu v,e aynı zamanda koloni popülasyonu gelişimini olumlu yönde etkilediği belirlendi.
Özet (Çeviri)
summary iti m pi « This study was carried out in Zara district, Sivas between May 9 angÇ A^ğı^t4^ 22 2000. The performance and honey production of the bee colonies (Apis mellifeera L.) before nectar season in Zara district. The bee colonies used for the research were divided equally into three groups in numbers of adult and larvaes; the first one was fed with honey syrup, the second one was fed sugar syrup and the third was used as a control group. The feeding programs were analyzed with varians analysis method acording to random parcellation test. The results show that there were significant increases in the colony populations and honey production of particularly the group that were fed with honey syrup. The most important effects of feeding programs were observed in the honey production. In the colonies that were fed with honey syrup, the yield increase were 50 % and 125 % more than in the group that were fed with sugar syrup and control respectively. In conclusion, it was found that well timed feeding programs may increase the production and affects positively the bee populations.