Doğu Akdeniz bölgesi koşullarında yetiştiriciliği yapılan balarısı (Apis mellifera L.) kolonilerinde hijyenik davranış seleksiyonu ile hastalık ve parazitlere karşı dayanıklı hat geliştirme olanaklarının araştırılması
Possibilities of disease and parasite-resistant line generation through hygienic behavior selection in honeybees colonies (Apis mellifera L.) grown under Eastern Mediterranean conditions
- Tez No: 360728
- Danışmanlar: PROF. DR. NUMAN ÖZCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Doğu Akdeniz bölgesi koşullarında yetiştiriciliği yapılan bal arısı (Apis mellifera L.) kolonilerine hijyenik davranış seleksiyonu ile hastalık ve parazitlere karşı dayanıklı hat geliştirilmesi amacıyla yürütülmüştür. Bu kapsamda bölgedeki Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş illerinde çiftçi koşullarında toplam 297 adet kolonide hijyenik davranış testi yapılmış ve bunların içinden en iyi temizleme oranına sahip (%80'in üzerinde) 70 adet koloni başlangıç kolonisi olarak seçilmiştir. Belirlenen bu kolonilerden en iyi 30 koloniden 10 tanesi ana arı yetiştirmek amacıyla, 20 tanesi de erkek arı üretimi amacıyla kullanılmıştır. Çalışmada ana arılar yapay olarak tohumlanmıştır. Çalışma 3 yıl boyunca yürütülmüş ve toplam 4 generasyon elde edilmiştir. Çiftçi koşullarında ortalama %61.31 olan temizleme oranı sırasıyla 1., 2., 3. ve 4. generasyonlarda %65.32, %67.88, %68.57 ve %70.26'e yükseltilmiştir. Seleksiyon sonuçlarından yaralanıldığında hijyenik davranışın kalıtım derecesi 0.03 ile 0.11 arasında tahmin edilmiştir. Tüm bu sonuçlar, bal arılarında hijyenik davranışın seleksiyonla iyileştirilebileceğini, ancak bu özelliğe ait kalıtımın oldukça düşük olduğunu dolayısıyla da daha uzun süreyle çalışmalar yapılması gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to generate disease and parasite-resistant lines through hygienic behavior selection in honeybee colonies (Apis mellifera L.) grown under Eastern Mediterranean conditions. Hygienic behavior tests were performed in a total of 297 colonies under farmer conditions of Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay and Kahramanmaraş provinces and 70 of them were selected as the starter colony. Of these colonies, 10 out of 30 were used for queen breeding and 20 were used for drone breeding. Queens were artificially inseminated in this study. Experiments were implemented in 3 years and a total of 4 generations were obtained. Average clearance rate was 61.31% in farmer conditions and this rate was increased to 65.32%, 67.88%, 68.57% and 70.26% for the 1st, 2nd, 3rd and 4th generations respectively. When the selection results were used, heritability of hygienic behavior was estimated to be between 0.03 and 0.11. Current findings revealed that hygienic behaviors of honeybees might be improved through selections but heritability of this trait was quite low, thus longer-duration researches should be implemented in this issue.