Genetic and morphometric variation in honeybee populations (Apprs mellifera l.) in Turkey
Türkiye balarısı populasyonlarının (Aprs melli fera l.) morfometrik ve genetik varyasyonu
- Tez No: 82442
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KENCE
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyoloji, Biology
 - Yıl: 1999
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 136
Özet
öz TÜRKİYE BALARISI POPULASYONLARININ (Apis mellifera L.) MORFOMETRİK VE GENETİK VARYASYONU Kandemir, İrfan Doktora, Biyoloji Bölümü Danışman: Prof. Dr. Aykut KENCE Şubat, 1999, 136 sayfa Bu çalışmada Türkiye balansı (Apis mellifera L) populasyonlarında morfometrik ve genetik varyasyon belirlenmiştir. Morfometrik ve genetik varyasyonun belirlenmesinde on morfometrik (kanat uzunluğu, kanat genişliği, kanat C ve D değerleri, kübital A ve B değerleri, femur uzunluğu, tibia uzunluğu, metatarsus genişliği ve metatarsus uzunluğu), altı biyokimyasal enzim sistemi (Fosfoglukomutaz, Hekzokinaz, Fosfoglukozizomeraz, Malat dehidrogenaz, Esteraz-3, ve Malik enzim), total mitokondriyal DNA ve mitokondriyal DNA üzerinde bulunan bazı genler çalışılmıştır. Altı enzim sisteminden, dört tanesinin (toplam 16 alel) polimorfik (Pgm, Est, Hk, Mdh), diğer iki enzimin ise (Pgi ve Me) monomorfik oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT GENETIC AND MORPHOMETRIC VARIATION IN HONEYBEE POPULATIONS (Apis mellifera L.) IN TURKEY Kandemir İrfan Ph.D., Department of Biology Supervisor: Prof. Dr. Aykut KENCE February, 1999, 136 pages In this study, morphometric and genetic variation were determined for the honeybee populations (Apis mellifera L.) in Turkey. Ten morphometrical (wing length, wing width, wing C and D values, cubital A and B values, femur length, tibia length, metatarsus length and metatarsus width), six biochemical markers (Phosphoglucomutase, Hexokinase, Phosphoglucoseisomerase, Malatedehydrogenase, Esterase-3, and Malic enzyme), mtDNA and some regions in mtDNA were utilized to find out the extent of morphometric and genetic variation. Out of six enzyme systems, four were found to be polymorphic with 16 allozymes. The average heterozygosity was calculated as 0.072±0.007.