Gençlik tiyatrosunda bir estetik deneyim olanağı olarak dansın yeri ve işlevi
The place and function of dance as an aesthetic experience in theatre for young audience
- Tez No: 339164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN SAĞLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Tiyatrosu Oyun-Tiyatro-Drama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalışmada genel olarak genç seyirci için hazırlanan teatral etkinliklerde son zamanlarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan dans sanatının sanatsal niteliğin arttırılması yönündeki yeni arayışlara nasıl yön verebileceği ve ne gibi olanaklar sağlayacağı araştırılmıştır. Çalışmada iki ana bölüm ortaya çıkar: 1) Geçmişten Günümüze Batı Sahnesinde Dans-Tiyatro İlişkisi ve 2) Genç Seyirciler İçin Estetik Deneyimin Önemi ve Dansın Genç Seyirci İle Kurduğu İlişkinin Niteliği. Çalışmanın diğer bölümlerine zemin hazırlayan, bir ön hazırlık niteliği taşıyan birinci bölüm dans ve tiyatro sanatının bağlarını geçmişten günümüze uzanan bir bakışla keşfetmeye çalışır. Böylelikle bu çalışma kapsamında ele alınan performans dans ve tiyatro aralığında bir yere yerleşen bir performans olarak tanımlanır. İkinci bölümde ise öncelikle sanat- seyirci karşılaşmalarında sanatın seyircisine sunacağı estetik deneyimin dinamikleri tartışılır. Genç seyircinin kendine has özellikleri dolayısıyla sanatsal karşılaşmalarda mesafe ihtiyacı ve özdeşleşme birincil olarak estetik deneyimi yönlendiren faktörler olarak belirir. Ancak son yıllarda artan, farklı disiplinleri içeren bilimsel çalışmalar ışığında dansın kendine özgü kinestetik iletişim kurma biçiminin estetik deneyimimizde oynadığı rol dans- genç seyirci ilişkisinde dansın kendine has iletişim kurma yöntemlerinin ayrıca vurgulanmasını zorunlu kılar. Son olarak da dansın bu potansiyelinin estetik deneyim olarak tamamlanabilmesi için içeriğinin genç seyirci özelinde nasıl yapılandırılabileceği araştırılır. Böylelikle dansın diğer biçimlerle ifade edilemeyeni ifade etmedeki potansiyeli vurgulanarak bunun gençlik tiyatrosunda sağlayacağı olanakların altı çizilir. Sözü edilen bu iki temel başlık altında tamamlanan bu çalışma gençlik tiyatrosunda sanatsal niteliklerin artırılmasına yönelik uygulamalara estetik deneyim kavramını tartışmaya açarak ve dansın bu deneyimdeki işlevini ve yerini araştırarak yeni bakış açıları sunabilmeyi ve ülkemizdeki uygulamalara kaynak olmayı amaçlar.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to investigate how the art of dance, which is being increasingly used in theatrical activities designed for young audience, can give a turn to the new quests and what kind of opportunities it can unfold. Thus the study is composed of two chapters: 1) Dance-Theatre Relationship in Western Stage From Past to Present, 2) The Importance of Aesthetic Experience for Young Audience, and The Quality of Relationship Between Dance and Young Audience. The first chapter attempts to discover the ties between the art of dance and the theatre by extending its look to the past and mostly by considering the development of dance. This chapter highlights the characteristics of the performance, an issue that will be discussed later on in more details, thereby preparing the ground for the following chapters. The second chapter emphasizes that the aesthetic experience to be provided by arts to its audience in an encounter between art and audience, is the most important characteristic of art which distinguishes it from all other activities and other kinds of entertainments. The investigation of this relationship ? a very important one considering the characteristics of young audience and the art of dance ? entails the investigation of aesthetic distance and identification, the communicative aspect of the dance, and finally the content of dance. This study, which comes to a conclusion with these three main chapters, aims at being a new source for practices to increase the artistic quality of the theatre for young audience and at providing new angles of view by rendering dance its focus.