Işık ve ekipman renginin hindilerin performansına olan etkileri üzerine bir araştırma
- Tez No: 33919
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TESTİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışma, değişik renklerdeki ışık ve ekipmanların hindilerin performansına olan etkilerini incelemek amacıyle yapılmıştır. Bu amaçla, aynı zamanda iki deneme yürütülmüştür. Değişik renkteki ışık etkisinin araştırıldığı denemede 6 kapalı-kontrollü bölmelerde karanlık, gündüz ışığı, normal beyaz ampul, filtreli mavi, yeşil ve kırmızı ışık uygulanmış, değişik renklerdeki ekipmanların etkisinin araştırıldığı denemde ise beyaz, gri, kırmızı, mavi ve yeşil ekipmanlar kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmelerde değişik renklerdeki ışık ve ekipmanların, 30. hafta sonuna kadar hindilerin canlı ağırlığı üzerinde istatistiksel olarak önemli bir etkisinin olmadığı, ancak yemden yararlanma oranı ve yaşama gücü bakımından farklılıklar olduğu saptanmıştır. Genel olarak, üzerinde durulan özellikler bakımından değişik renklerdeki ışıkların etkisinin araştırıldığı denemede en iyi sonucu karanlık ve mavi gruplar, değişik renklerdeki ekipmanların etkisinin araştırıldığı denemede ise en iyi sonucu kırmızı ve gri gruplar vermiştir.
Özet (Çeviri)
This study was deingned to determine the effects of different coloured lights and equipments on performance of turkey Two different study was conducted at the same time for this aim. Different coloured light treatments were cosisted of darkness, daylight fluorescent lamp, incandescent bulb, green, blue, and red filtered light and was designed with 6 light proof pens. Different coloured equipment treatments were consisted of white, grey red, blue and green coloured equipments. Different coloured lights and equipments had no significiant effects on live body weight of turkey during 30 month, but this study showed that different coloured lights and equipments had influence on feed efficiency ratio and mortality. The best perf o nuances were obtain in darkness and blue filtered light compared the other lights. The best performances were obtain in red and grey equipments compared the other equipments.