Bazı nötr gün çilek çeşitlerinin topraksız yetiştiricilikte yaz sonbahar üretiminde performanslarının belirlenmesi
Determination of the performance of some day neutral strawberry cultivars in soilless cultivation during summer autumn production
- Tez No: 1005637
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA DEMİRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Karadeniz Bölgesi koşullarında yaz–sonbahar üretim döneminde topraksız yetiştiricilikte bazı nötr gün çilek çeşitlerinin performanslarının belirlenmesi amacıyla yürütülmüştür. Araştırma Nisan-Aralık 2024 periyodunda, topraksız çilek üretimi yapılan bir plastik serada yürütülmüştür. Denemede 'Albion', 'Monterey', 'San Andreas', 'Verity', 'Cabrillo' ve 'Portola' çeşitlerine ait frigo fideler, kokopit:torf:perlit (2:2:1) hazırlanan yetiştirme ortamına dikilmiş, bitkilere standart topraksız kültür besleme programı uygulanmıştır. İncelenen çeşitlerde en erken hasat 'Albion' ve 'Cabrillo' (3 Haziran), en geç hasat 'San Andreas' (12 Haziran) çeşitlerinde gerçekleşmiştir. En uzun hasat süresi 'Monterey', 'Verity' ve 'Portola' çeşitlerinde (120 gün), en kısa hasat süresi 'San Andreas' çeşidinde (84 gün) gözlenmiştir. En yüksek toplam verim 'Cabrillo' ve 'Portola' çeşitlerinde görülmüş, bunları 'Verity' çeşidi izlemiştir. 'Albion' çeşidi ise düşük verim performansı göstermiştir. Çeşitlerin ortalama meyve ağırlığı 13.8–18.7 g arasında değişmiş; en yüksek meyve ağırlığı 'Verity' çeşidinde belirlenmiş, bunu 'Cabrillo' çeşidi izlemiştir. Denemede incelenen büyük meyve oranı, küçük meyve oranı, meyve eti sertliği, SÇKM içeriği gibi kalite parametreleri bakımından çeşitler arasında istatistiksel olarak önemli farklılık belirlenmemiştir. Renk değerlendirmelerine göre 'Portola' çeşidi daha yüksek L ve C değerleriyle daha parlak, açık renkli ve renk yoğunluğu yüksek meyveler oluştururken, 'Albion' ve 'Monterey' çeşitleri daha düşük hue (ho) açısı değerleri ile daha koyu kırmızı renkli meyveler oluşturmuşlardır. Vejetatif gelişim özellikleri (kol, gövde ve budanan yaprak sayısı) çeşitlere bağlı olarak önemli farklılıklar göstermiş; 'San Andreas' ve 'Portola' çeşitlerinin daha güçlü büyüme sergilediği saptanmıştır. Sonuç olarak, Karadeniz Bölgesi'nde yaz–sonbahar döneminde topraksız yetiştiricilik koşullarında 'Cabrillo' ve 'Portola' çeşitleri verim ve hasat süresi bakımından öne çıkmıştır. 'Verity' çeşidi yüksek verim ve meyve ağırlığı ile dengeli bir performans sergilerken, 'Albion' çeşidi erkenciliği ile dikkat çekmiş ancak verim potansiyeli sınırlı kalmıştır. Elde edilen bulgular, Karadeniz Bölgesi koşullarında yaz–sonbahar üretiminde topraksız çilek yetiştiriciliğinde çeşit seçiminin kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the performance of six day-neutral strawberry cultivars ('Albion', 'Monterey', 'San Andreas', 'Verity', 'Cabrillo', and 'Portola') grown under soilless culture during the summer–autumn production period in a plastic greenhouse in the Black Sea Region between April and December 2024. Frigo plants were established in a cocopeat:peat:perlite (2:2:1) substrate and fertigated with a uniform nutrient solution. The experiment was established according to a randomized block design with four replications. Among the studied cultivars, the earliest harvest was recorded for 'Albion' and 'Cabrillo' (June 3), while the latest harvest was recorded for 'San Andreas' (June 12). The longest harvest duration occured in 'Monterey', 'Verity', and 'Portola' (120 days), whereas the shortest harvest duration was observed in 'San Andreas' (84 days). Total yield differed markedly among cultivars, with 'Cabrillo' and 'Portola' showing the highest yield potential, followed by 'Verity'. 'Albion' exhibited relatively low yield despite its early harvest. Mean fruit weight ranged between 13.8 and 18.7 g; 'Verity' produced the largest fruits, followed by 'Cabrillo'. There was no significant differences between cultivars in terms of quality parameters such as large fruit ratio, small fruit ratio, fruit flesh firmness, and soluble solids content. Color measurements revealed cultivar-dependent traits, 'Portola' produced brighter, lighter-colored (L) fruits with higher color intensity (C), while 'Albion' and 'Monterey' yielded darker red fruits with lower hue angle (h°). Vegetative growth characteristics (runner, crown, and pruned leaf production) showed notable differences, with 'San Andreas' and 'Portola' demonstrating more vigorous growth. In conclusion, 'Cabrillo' and 'Portola' presented superior yield potential and extended harvest duration. 'Verity' cultivar provided a balanced performance with high yield and fruit weight, while the 'Albion' cultivar attracted attention due to its earliness but showed limited yield potential. These results emphasize the importance of cultivar selection in optimizing soilless strawberry production in summer–autumn period in the Black Sea Region.