Bağımsız denetimin iç kontrol sisteminin etkinliğindeki rolü üzerine bir araştırma
A study on the role of independent audit on internal control system effectiveness
- Tez No: 339237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAYRETTİN USUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada bağımsız denetim çalışmalarının iç kontrol sisteminin etkinliği üzerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla bağımsız denetim ve iç kontrol sistemi kavramsal olarak incelenmiş, bağımsız denetime tabi olan ve olmayan işletmelerin iç kontrol sistemlerinin etkinliklerini karşılaştıran bir araştırma yapılmıştır. Araştırmaya katılan 90 işletmenin iç kontrol sistemlerinin etkinliklerine yönelik bulgular anket yöntemi ile toplanarak nakit ve nakit benzeri faaliyetlerde kullanım etkinliği, muhasebe sisteminin oluşumundaki etkinlik, stokların yönetimi, sabit varlıkların yönetimi ve satışlar başlıkları altında ve de bir bütün olarak iç kontrol sisteminin etkinliği başlığı altında incelenmiştir. İki grup arasındaki farklılıklar her bir başlık için değerlendirilmiş, araştırma sonuçlarına göre bağımsız denetime tabi olan işletmelerin iç kontrol sistemlerinin oransal olarak her başlık için ve çok değişkenli istatistik tekniği kullanılarak yapılan değerlendirmede muhasebe sisteminin oluşumundaki etkinlik, stokların yönetimi ve iç kontrol sisteminin etkinliği başlıklarında bağımsız denetime tabi olmayan işletmelere kıyasla daha etkin olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the independent audit studies on the effectiveness of the internal control system is investigated. For this purpose, independent audit and internal control system is analyzed conceptually, a research comparing the efficacy of the internal control systems has been held on businesses that are subject to independent audit and non-audit businesses. Findings for the internal control system efficiency obtained from 90 businesses through a survey were examined under the headings of use efficiency activities on cash and cash equivalents, event in the formation of the accounting system, inventory management, fixed assets management and sales and as a whole under the heading of the internal control system efficiency. The differences between the two groups were evaluated for each heading, according to the results of research that are subject to audit businesses? internal control systems for each heading as the proportional and using multivariate statistical techniques for event in the formation of the accounting system, inventory management, and internal control system efficiency headings as evaluation has been observed to be more effective compared to non-audit businesses.