İç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetimdeki rolü üzerine bir çalışma
A study on internal control and internal audit role of independent auditors
- Tez No: 477101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR TUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
İç kontrol, kurum yapılanmalarında, kurumun en üst yönetim mercii tarafından yönetilen, kurum operasyonlarının aktifliği ve verimliliği, kurumun finansal raporlama sisteminin güvenilirliği, hukuki düzenlemelere uyumluluğu temini hedefleyen ve bu konuda uygun güvence sağlamak için hazırlanmış ve kurumların faaliyet süreçleri içinde yer almasından ötürü bir sistem olarak nitelendirilen bir kavramdır. İç denetim, kurumun faaliyetlerine değer katmak ve bunları geliştirmek amacıyla tasarlanmış bağımsız, nesnel güvence sağlama ve danışmanlık faaliyetidir. Bu çalışmada iç kontrol, iç denetim ve bağımsız denetim kavramları ayrıntılı olarak incelendikten sonra, iç kontrol ve iç denetimin bağımsız denetim açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Internal control is broadly defined AS a process, effected by an entity's board of directors, management and other personnel, designed to provide reasonable assurance regarding the achievement of objectives in the following categories: - Effectiveness and efficiency of operations. - Reliability of financial reporting. - Compliance with applicable laws and regulations. Internal Auditing is an independent, objective assurance and consulting activity designed to add value and improve an organization's operations. In this study, the importance of the independent audit of internal control and internal audit has been emphasized after reviewing in detail the concepts of internal control, internal audit and independent audit