Aile işletmelerinde kurumsallaşma ve kurumsallaşmanın sürdürülebilirliğe etkisi: Antalya ili Yörükoğlu Aile İşletmesi örneği
Institutionalisation in family businesses and maintainabilty effect of institutionalisation: Sample of Yörükoğlu Family Business in Antalya
- Tez No: 339238
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜNİRE ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Dünyada ve Türkiye?deki işletmelerin büyük çoğunluğunun aile işletmesi olması ve bu işletmelerin kapsamlarının farklılık göstermesi araştırmacıları aile işletmeleri üzerinde çalışmaya teşvik etmektedir. Aynı zamanda bu farklılık akademik anlamda da zengin bir araştırma temasını oluşturmaktadır. Dünya üzerindeki birçok ülkenin ekonomisinin temel taşını oluşturan yapılardan biri sözü geçen aile işletmeleridir. Aile işletmesinin büyük bir bölümü veya bütünü aile üyelerinin ortaya koyduğu toplam katma değerden oluşmaktadır. Aile işletmeleri kavramı düşünüldüğünde ilk akla gelen küçük ölçekli cüce işletmelerdir. Oysa bu doğru bir tanımlama değildir. Bu konu üzerinde literatür dikkatli incelendiğinde ve ticari dökümler araştırıldığında büyük ölçekli dev işletmelerle de karşılaşılmaktadır. Kurumsallaşma ile aile işletmeleri kavramı çoğu zaman aynı yerde kullanılmamaktadır. Çünkü kurumsallaşmadaki algı patronların işi tamamen profesyonel bir ekibe bırakması olarak algılanmaktadır. Bu durum ise aile işletmeleri kavramı ile çelişmektedir. Bu açıdan bakıldığında kurumsallaşma kavramı yanlış algılanmaktadır. Kurumsallaşmanın özünde patronların yönetimin başında olması profesyonel bir bakış açısıyla bütüncül bir çalışma atmosferi kurmak hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
That most of the businesses in the world and in Turkey are family businesses and that the contents of these businesses show difference encourage the researchers to study on family businesses. Meanwhile, this difference forms an affluent search theme in academic context as well. One of the structures which form the base of the economy of many countries on the world is the family businesses previously mentioned. The entire family business or an important part of the family business consists of the total added-values put forward by family members. When the concept of family business is considered, the first idea is ?micro? businesses with small scale. However, this is not the correct definition. When the litterateur on this topic is examined carefully and the commercial documents are searched, ?macro? businesses with large scale can be seen as well. Concepts of institutionalization and family businesses are often not used in the same place because the perception of institutionalization is considered as employers? leaving the business to a thoroughly professional staff. And, this situation contradicts the concept of family businesses. From this point of view, the concept of institutionalization is misunderstood. That the employers are head of administration and set a totalitarian working atmosphere with a professional point of view is aimed.