İhracatta yeni hedef pazar fırsatları: Afrika Hint okyanusu kıyı ülkeleri
New target market opportunities in export: İndian ocean coastal countries of African
  1. Tez No: 339246
  2. Yazar: AHMET ANDAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İRFAN ATEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Dünya ekonomisinin küreselleşmesiyle birlikte artık pazar kavramı da küresel boyuta ulaşmıştır. İşletmelerin kendilerine yeni pazarlar bulma adına ihracata önem vermeleri ve uluslararası boyutta çalışmaya başlamaları çok uzun yıllar olmamıştır. İşte bu bakımdan globalleşen Dünya' da her pazar potansiyel pazar olarak görüldüğünden ihracatın önemi git gide artmaktadır. Bu çalışmada Türkiye' nin ihracatı incelenip hangi ülkelerle ticari birlikteliğinin sağlandığı ilk başta ele alınmıştır. Daha sonra Türkiye' nin ihracatı için yeni bir alternatif pazar olarak Afrika pazarı önerisinde bulunulmaktadır. Ayrıca bölümün devamında Afrika kıtası 5 coğrafi bölgeye ayrılarak ihracat ve ithalat durumları incelenmiştir. Çalışmanın sonucunda da Türkiye' nin ihracatında Afrika pazarının önemi vurgulanarak ihracat pazarının buralara çekilmesi önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Along with the globalization in world economy, market concept has been reached a global level in our time. It?s not been so long time since the companies/commercialentities in order to orient to export in searching for new markets. Therefore, in a globalizating world, every individual market area is being seen as a unique market of its own, andpotentially its importance is rapidly growing. In this study, it?s been reviewedthe combination of Turkey?s export capacity and with which countries, it?s been provided the commercial cooperation at a first glance. In addition, in the final part of the section, Africa has been divided in 5 geographical sections continentally and export-import potentials have been studied in view of Turkey?s export potential. It also left the African continent later in section 5 States that export and import by geographical area. In the final section of this study, it?s been stressed the importance of African market in Turkey?s export, and is proposed to canalize the efforts of making investment in this market areas.