Pazarlamada uygulanan rekabet stratejilerinin Rekabet Hukuku açısından değerlendirilmesi
Evaluating competition strategies that are applied in marketing in the perspective of Competition Law
- Tez No: 339245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. A. HÜSREV EROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tüm dünya ekonomilerinde olduğu gibi ülkemizde de firmalar arası artan rekabet, pazarlama alanında yeni ve etkili strateji uygulamalarını beraberinde getirmektedir. Ancak yeni strateji arayışları kimi zaman saldırgan ve hatta yok edici uygulamaları doğurabilmektedir. Bu uygulamalar, rekabeti olumsuz yönde etkilediği için dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de bunlara ilişkin yasal düzenlemeler Rekabetin Korunması Hakkında Kanun (RKHK) ile getirilmiştir. Söz konusu kanunla rekabeti bozucu (bazı pazarlama stratejilerinin de aralarında yer aldığı) davranışlar tanımlanmış ve ayrıca yüksek miktarlarda para cezaları ile yaptırıma bağlanmıştır.Bu çalışmada Rekabet Kurulu'nun kurulduğu tarihten bu yana (1997-2012) almış olduğu kararlar pazarlama stratejileri açısından incelenerek pazarlama stratejileri ile rekabet hukuku arasındaki ilişki araştırılmıştır..Çalışmanın bulguları sonucunda; Pazarlama stratejilerinin Rekabet Kurulu kararlarında önemli bir yer tuttuğu,Pazarlama alanında çalışanların geliştirdikleri stratejilerde rekabet hukukunu dikkate almasının gerekliliği,Rekabet Kurulu'nun aldığı kararlarda konuya pazarlama perspektifinden bakılmasının önemi, ortaya çıkmıştır.Bu bulguların neticesinde uygulamaya yönelik olarak, pazarlama stratejileri ile yapılan ihlalleri önlemeye yönelik öneriler getirilmiştir. Bu önerilerden en önemlisi, oluşturulacak tüketici bilinci ile ihlallerin engellenmesi olmuştur.
Özet (Çeviri)
Increasing competition in our country as in all economies in the world brings application of new and effective marketing strategies. Sometimes new strategy seekings cause aggressive or suicidial applications which affect competition negatively. Since these applications negatively affect competition, as in many countries legal arrangements about these subjects have been made with competition law in Turkey. With the introduction of this law anticompetitive attitudes have been defined and sanctions have been imposed for these attitudes.In this study the relationship between marketing strategies and competition law has investigated by analyzing the decisions of Competition Board since its foundation considering perspective of marketing strategies.As a result of this study following findings have been obtained:Marketing strategies play an important role in Competition Board?s decisions.Decision makers in marketing should take competition law into account.Importance of taking into account marketing while Competition Board is making decisions.As a result of this study some suggestions are made to avoid infringements related with marketing strategies. Avoiding infringements by creating consumer awareness is the most important suggestion among them.