Dindarlık algısı çerçevesinde kadın yöneticiye bakış: Ankara ilinde bir araştırma
Overview of the perception of female manager religiosity: A field study in Ankara
- Tez No: 339251
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OKÇU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Public Administration, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kadının, çalışma hayatında yükselmesinin önündeki engeller çok kez araştırıldı ve tartışıldı. Ortaya çıkan sonuçlardan bir tanesi kadının iş hayatında yükselmesine engel olan en büyük nedenlerden biri ataerkil toplum yapısıdır. Peki tüm toplumların ataerkil olmasında dinlerin etkisi var mıdır Ya da ataerkillik üç büyük din sonrasında yerleşmiş bir toplumsal algı mıdır Dolaylı olarak kadının iş hayatında yükselmesinin önündeki engellerin içerisinde dindarlık düzeyinin etkileri de olabilir mi Bu noktadan hareketle bu tezin araştırma sorusu; kadınların yönetici konuma gelememesinin önündeki engellerden biri de dinler ve dindarlık düzeyi algısı olabilir mi Bu soruya cevap aranırken, öncelikle üç büyük din ve ataerkillik bağlamında kadınlar üzerindeki etkileri incelenmiş, başka yazarların da konu hakkındaki düşünceleri bu çalışmada yer almıştır. Özellikle İslamiyet konusundaki düşüncelere yer verilirken, İslamiyetin kadını bir cinsiyet olarak ikinci plana atmasını güçlendirdiği düşüncesine sahip olanların yanı sıra bu algının İslamiyetten değil İslamiyet?in yanlış yorumlanmasından kaynaklandığı da ortaya atılan düşüncelerdendir. Çalışmanın son bölümünde ise Ankara ilinde yapılan bir saha araştırmasına yer verilmiştir. Ankara ilinin sekiz merkez ilçesinde farklı gelir düzeyinden katılımcılara yapılan anket çalışması ve analizleri çalışmanın son bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Woman, were investigated and discussed many times the obstacles to the rise of the working life. One of the emerging results is; one of the biggest reasons that prevent an increase in the life of women's business structure of patriarchal society. So the fact that all religions are patriarchal societies have effects? After three great religions, or patriarchy Is an established social perception In front of the rise of women in business may be indirect effects of religions? From this point of the research question of this thesis; are religions and piety; one of the obstacles to women in positions of leadership Searching for the answer to this question, primarily examined the effects on women in the context of the three great religions and patriarchy and so in this study has been the other authors for this subject. Especially, given their thoughts about Islam, is a woman to take the second plan to strengthen the idea of sex as well as the perceptions of those who have also been raised due to misinterpretation of Islam or not Islam. A field survey conducted in the last part of the study are presented in Ankara. Participants in the eight central districts of Ankara different income levels is the last part of the study was to survey and analysis.